8 Aralık 2022 Perşembe

Antakyalı Altın Ağızlı Aziz Yuhanna, Hatay’da Anıldı

Kostantiniyye Patriği Antakyalı Altın Ağızlı Aziz Yuhanna, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ayinlerle anıldı. Antakyalı Altın Ağızlı Aziz Yuhanna için İskenderun başta olmak üzere, Antakya, Samandağ ve Altınözü Rum Ortodoks Kiliselerinde Anma Ayinleri gerçekleştirildi.

İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi, Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi ve Altınözü/Sarılar Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesinde gerçekleştirilen ayinlerde Kostantiniyye Patriği Antakyalı Altın Ağızlı Aziz Yuhanna hakkında vaazlar verildi. Ayinlerde ayrıca dualar edilirken, kutsal komünyon kuruldu ve ayine katılanlara dağıtıldı.

Ayin vaazında konuşan kilise pederleri günün anlamından bahsederken, Aziz Yuhanna’nın adını taşıyan tüm cemaat mensuplarının bayramlarını da kutladılar, sağlık ve kadaset dolu yıllar temenni ettiler.

344 Yılında Antakya’da Doğdu

Lakabı Krizostomos, yani Altın Ağızlı olan Yuhanna, 344 senesi civarında Antakya’da doğar. Üstün bir dehaya sahip olan Yuhanna, kendi yaşlarındaki bir gencin -Aziz Vazil- sadık bir dostluğu sayesinde genç yaşta İncil yoluna yönelir. Antakya Kilisesinde papaz adayı da olan Krizostomos, zenginliği ve sosyal başarıyı bütünüyle reddeder.

Krizostomos’un dini fonksiyonları zamanla yükselirken, episkoposunun en güvendiği kişi olur. Belagati (Sözleri) öylesine büyüktür ki, bütün kasabanın onun ilk vaazlarına koşarak gittiği anlatılır.

Krizostomos otuz yaşına gelince, manastır hayatı içerisinde, daha sonradan hiç kaçamayacağı episkoposluktan kaçar. 398 senesinde onu Konstantinopolis’e gelmeye ikna edilir ve imparatorluk şehrinin patriği yapılır. Yenilmez cesareti, saray erkânındaki düzensizlikleri kınama özgürlüğü, sürgün edilmesiyle sonuçlanır. Sürgünde, düşmanlarının kötü muamelesinin kurbanı olarak ölür.

Kostantiniye Patriği Altın Ağızlı Aziz Yuhanna 14 Eylül 407 tarihinde ağlayış ve gözyaşı diyarı olan bu fani dünyadan ölümsüzlük ve istirahat diyarına intikal etmiştir. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Kaçırılan Pastör Ölü Bulundu

Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos'ta bir pastör kaybolduktan birkaç gün sonra ölü bulundu. Pastörün inancı nedeniyle öldürüldüğü iddia...

Hristiyanlar, Acımasızca Darp Edildi

Hindistan'da Hristiyanlar, inançlarını reddetmemesi üzerine acımasızca darp edildi. Radikal Hindu milliyetçilerden oluşan bir grup, Hristiyan bir ailenin...

Dini Reddedip, Tanrı’ya Yönelmek Mümkün mü?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, İngilizlerin yaklaşık yarısı herhangi bir dini benimsemediği iddia edildi. Bu durum onların...

50 Bin Yıllık Virüs Yeniden Canlanabilir mi?

Bir grup bilim insanı, Sibirya'da eriyen permafrostların altında yatan virüslerden bazılarını yeniden canlandırdı. Virüslerden birinin yaklaşık 50...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi