21 Haziran 2021 Pazartesi

Araştırma: En Fazla Covid-19 Aşısı Olan Dini Grup, Hristiyanlar

İstatistiklere göre, 50 yaşın üzerindekiler arasında aşı olma ihtimali en yüksek olan dini grup Hristiyanlar. Veriler, ileri yaştaki her 10 siyahi yetişkinden yaklaşık üçünün ise aşılanmadığını gösterdi. 

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, yetişkinler arasında aşılama oranı yüzde 93’e ulaşırken, azınlık gruplar arasında bu oranın daha düşük olduğu tahmin ediliyor. İngilizce bilmeyenlerde, yoksun bölgelerde yaşayanlarda ve engellilerde bu oranın daha düşük olduğu düşünülüyor.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) yaşa, cinsiyete, etnik kökene, dini inanca, engel durumuna ve yoksunluğa göre kategorilere ayrılmış ileri yaştaki insanların aşılama oranlarına ilişkin analizleri ikinci kez yayınladı. 8 Aralık – 12 Nisan tarihleri arasında Ulusal Bağışıklık Kazandırma Yönetim Hizmeti (NIMS) aracılığıyla 50 yaş üzerindeki kişilerle ilgili veriler analiz edildi. 

ONS’a göre, coğrafya, sosyo-demografik faktörler ve altta yatan sağlık koşullarındaki farklılıklar, azınlık gruplar arasındaki düşük aşılama oranını tam olarak açıklayamıyor. En düşük aşılama oranının sırasıyla yüzde 66,8 ve yüzde 71,2 ile 50 yaş ve üstü Karayipli siyahîler ve Afro-Amerikalılar arasında olduğu tahmin ediliyor.

İstatistiksel modelleme, Karayipli siyahîlerin aşılanmama olasılığının beyaz İngilizlere kıyasla 7.4 kat daha fazla olduğunu gösterdi. Yaş, cinsiyet, sosyo-demografik özellikler ve altta yatan sağlık koşullarına bakıldıktan sonra bile olasılığın 5.6 kat daha fazla olduğu görüldü. 

ONS ayrıca, 2011 nüfus sayımında kaydedilen İngilizce dil yeterliliği ile aşılama oranları arasında bir ilişki buldu. Hiç İngilizce bilmeyenler arasında tahmini oran yüzde 75.3, iyi derecede İngilizce konuşamayanlar arasında yüzde 75,9 iken, ana dili İngilizce olanlar arasında yüzde 92,7 olduğu görüldü. İngiltere’nin en yoksul bölgelerinde yaşayanlar arasında aşılama oranı ise yüzde 87,8. 

Günlük faaliyetlerinde kısıtlı olduklarını belirten engellilerin aşılama oranı yüzde 89,3 iken, engelli olmayanlar için bu oran yüzde 92,3’tür. Hristiyanlar arasında aşılama oranı yüzde 93,2 iken, diğer inanç grupları arasında bu oranın düştüğü görüldü. 

ONS tarafından Perşembe günü yayınlanan istatistikler, Britanya’daki yetişkinlerin yüzde 7’sinin 31 Mart – 25 Nisan tarihleri arasında aşı konusunda tereddüt yaşadığını gösteriyor. 13 Ocak – 7 Şubat tarihleri arasındaki orana kıyasla yüzde 9’luk bir düşüşün yaşandığı görüldü. Afro-Amerikalılar ve siyahî İngiliz yetişkinler, aşı konusunda endişelenme olasılığı en yüksek etnik gruptu ve gençlerin aşı konusundaki kaygıları yaşlılara göre daha fazlaydı.

16-29 yaşlarındaki yetişkinlerin yüzde 13’ünde olduğu gibi, her 10 Afro- Amerikalı ve siyahî İngiliz yetişkinden üçü aşı konusunda endişeli olduğunu belirtti. 

Bristol Üniversitesi’nde tıbbi antropolog Dr. Ben Kasstan, verilerin etnik ve dini azınlık topluluklarında aşılama programının uygulanması ve alınan dersler konusunda acil sorular ortaya çıkardığını söyledi.

NHS İngiltere Birinci Basamak Sağlık Müdürü Dr. Nikki Kanani ise, tüm etnik azınlıklar arasında kabul oranlarının arttığını söyledi. Dr. Kanani, ‘‘Bu ilerleme, topluluklarını tanıyan ve onları anlayan NHS ekiplerinin, inanç liderleriyle hedeflenen ilişkilerin, ibadet yerlerindeki kliniklerin ve tanınmış kişilerin desteğinin güçlü bir sonucu’’ dedi.

Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı sözcüsü, hükümetin geride kimsenin kalmamasını sağlamak için çalıştığını söyleyerek, ‘‘Aşılar bu salgından çıkış yolumuzdur. Güvenlidir, etkilidir ve binlerce hayatı kurtarır. Bugünün ONS istatistikleri, aşı güveninin hala yüksek olduğunu gösteriyor’’ dedi. (premierchristian)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi