fbpx
13 Temmuz 2024 Cumartesi

Arkeologlardan Film Gibi Keşif

İsrailli arkeologlar, Mısır Firavunu II. Ramses ve Musa zamanından kalma yaklaşık 3.300 yıllık çömlek parçalarını keşfetti. 

Mağara, Palmahim Sahili Ulusal Parkı’nda çalışan bir mekanik kazıcının, mağaranın çatısından girmesiyle içindeki çömlek ve diğer parçalarla birlikte keşfedildi. O dönemde Mısır krallığı, günümüz İsrail topraklarını kapsıyordu. 

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA), mağaranın bozulmamış kâseler ve çömleklerle dolu bir ‘Indiana Jones film setine’ benzediğini söyledi. IAA, ‘‘Oyma mağara, merkezi bir destek sütunu ile kare şeklindeydi. Yaklaşık 3.300 yıl önce yerleştirildiğinden beri dokunulmayan nesneler, ölümden sonra kişiye eşlik edeceği düşünülen parçalardı’’ açıklamasında bulundu. 

Arkeologlar, çömleklerin 3.300 yıldır el değmemiş olduğunu ve Mısır Firavunu II. Ramses’in zamanına denk gelen Geç Tunç Çağı’na kadar uzandığını açıkladı. Bazı filmler, Ramses’i İsraillileri özgür bırakmayacağını söyleyen firavun olarak tasvir etse de, birçok bilim insanı ve Kutsal Kitap uzmanı Musa ile II. Ramses’in aynı dönemde yaşamadığını düşünüyor.

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan Eli Yannai, ‘‘Bu, hayatta bir kez görülebilecek bir keşif. Mağaranın mühürlü olması ve sonraki dönemlerde yağmalanmaması, modern bilimsel yöntemleri kullanmamıza ve kalıntılardan bilgi edinmemize olanak sağlayacaktır. Mağara, Geç Tunç Çağı’na ait cenaze geleneklerine ışık tutabilir’’ dedi.

İsrail Eski Eserler Kurumu direktörü Eli Eskosido ile İsrail Doğa ve Parklar Kurumu direktörü Raya Shurky, keşfi heyecan verici olarak nitelendirdi. ‘‘Arkeolojik dünyaya ve İsrail topraklarının geçmiş tarihine şölen niteliği taşıyan bu eşsiz bölgenin araştırılması ve korunması için bir çalışma planı oluşturacağız’’ açıklamasında bulunuldu. (CHL)

Papa Françesko: ”İsa Mesih Ekümenizmin Kalbidir”

Luteryen Dünya Federasyonu heyetini kabul eden Papa Françesko, ‘‘İsa Mesih, ekümenizmin kalbidir’’ dedi. Papa, Vatikan Apostolik Sarayı'nda...

Gözaltına Alınan Hristiyanlardan Haber Alınamıyor

Vietnam'da inancı nedeniyle gözaltına alınan 11 Hristiyan'ın kayıp olması, ülkede tutuklu bulunan Hristiyanlar için endişeye neden oldu....

Marvel Yıldızı Paul Rudd: Fırsatım Olsa En Çok İsa Mesih’le Tanışmak İsterdim

Avengers Endgame filminde Ant Man olarak izlediğimiz Paul Rudd, ‘‘Fırsatım olsa en çok İsa Mesih'le tanışmak isterdim’’...

Oyuncu Russell Brand ve ‘Chosen’ Yıldızı Jonathan Roumie, İsa Mesih Hakkında Konuştu

Yakın zamanda vaftiz olan ünlü oyuncu Russell Brand, The Chosen adlı popüler Hristiyan dizisinin yıldızı Jonathan Roumie'yi...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi