22 Haziran 2021 Salı

Arsuz’da Bulunan ‘Kutsal Havariler Kilisesi’nin Kalıntıları Tarihe Işık Tutacak

Hatay’a bağlı Arsuz’un Arpaçiftlik Mahallesinde yapılan kazılarda, Geç Roma Dönemi’ne ait ve 12. yüzyıla kadar kullanıldığı düşünülen ‘Kutsal Havariler Kilisesi’nin kalıntıları gün yüzüne çıkıyor.

Yapılan kazılarda, kilisenin yanı sıra mozaikler, kaya mezarları ve iskelet kalıntıları da bulundu. Büyük bir titizlikle sürdürülen kazı çalışmaları sonucu kilisenin kalıntıları her geçen gün daha da belirginleşiyor.

Kaymakam Sarı ile Bakan Güven İncelemelerde Bulundu

Arsuz’da bir süredir kazı çalışmaları süren Kutsal Havariler Kilisesi’ndeki çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı.

Kazı ekibini yerinde ziyaret eden ve yapılan çalışmalar hakkında kazı başkanı ve ekibinden bilgi alan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ilçe sınırlarında çok sayıda kültürel mirasın bulunduğunu bunların gün yüzüne çıkarılması için imkanlar ölçüsünde çeşitli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile birlikte kazı alanında incelemelerde bulunan Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven ise ‘Kutsal Havariler Kilisesi’nin tarihe ışık tutacağını kaydederek, Arsuz’un bir tarih kenti olduğunu ve her mahallede, farklı tarihi yapıların ve eserlerin olabileceğini belirtti.

”Arsuz’un Cazibesini Bir Kat Daha Arttıracak”

Bulunan kalıntıların ardından ilçenin cazibesinin artacağını kaydeden Kaymakam Sarı, kendilerinin de bu çalışmalara gerek bakanlıklar düzeyinde takip edilmesi gereken hususlarda gerekse de yerel düzeyde çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde tüm kamu kurumları ile birlikte destek olduklarını ifade etti. Kaymakam Sarı, Kutsal Havariler Kilisesinin yaklaşık 6. yüzyılda yapılıp 12. yüzyıla kadar hizmet verdiğini, Geç Roma olarak bilinen Bizans Dönemine ait olduğunu vurguladı.

Kazı alanı içerisinde bulunan çeşitli mozaik figürlerin, mezar ve şapel gibi çeşitli yapı ve kalıntılarla önümüzdeki yıllarda altyapı imkânları sağlandıktan sonra açık hava müzesine dönüştürülebileceğini ve Arsuz ilçemizin cazibesini bir kat daha arttıracağını ifade eden Sarı, emeği geçen herkese de teşekkürlerini iletti.

”Kültür Turizmine Büyük Katkı Sağlayabilir”

Belediye Başkanı Güven de; “Çalışmalarda sona gelinen ve 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Kutsal Havariler Kilisesi’nin kalıntıları artık çok belirgin. İncelediğinizde eski dönemlerde insanların kutsal figürlerini yere, yani tabana yerleştirdiği görülmekte. Zaman içerisinde yerden kaldırılarak duvarlara işlenmeye başlanmış.

Bu mozaikler, dine bağlı olan bir yapının göstergesi olarak da kabul edilebilir. Kilisenin yanı sıra kaya mezarları ve iskelet kalıntıları da bulundu. Uzmanlar tarafından verilen bilgiye göre kilise yıkıldıktan sonra buranın mezarlık olarak değerlendirildiği düşünülüyor.

Bu eserlerin korunması konusunda herkesin büyük bir hassasiyet göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün çalışmalar bittikten sonra, burası açık hava müzesi haline dönüştürülebilir ve ilçemizin kültür turizmine büyük katkı sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

Arpaçiftlik Mahallesindeki ‘Kutsal Havariler Kilisesi’nin kazı çalışmalarının ziyaretinde Kaymakam Musa Sarı ve Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven’in yanı sıra Hatay Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Ayşe Ersoy ve Kazı Koordinatörü Ömer Çelik, mimarlar ve teknik personeller ile kazıda görev alanlardan oluşan bir heyet ve arazi sahipleri hazır bulundular. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi