26 Şubat 2021 Cuma

Arsuz’da Bulunan ‘Kutsal Havariler Kilisesi’nin Kalıntıları Tarihe Işık Tutacak

Hatay’a bağlı Arsuz’un Arpaçiftlik Mahallesinde yapılan kazılarda, Geç Roma Dönemi’ne ait ve 12. yüzyıla kadar kullanıldığı düşünülen ‘Kutsal Havariler Kilisesi’nin kalıntıları gün yüzüne çıkıyor.

Yapılan kazılarda, kilisenin yanı sıra mozaikler, kaya mezarları ve iskelet kalıntıları da bulundu. Büyük bir titizlikle sürdürülen kazı çalışmaları sonucu kilisenin kalıntıları her geçen gün daha da belirginleşiyor.

Kaymakam Sarı ile Bakan Güven İncelemelerde Bulundu

Arsuz’da bir süredir kazı çalışmaları süren Kutsal Havariler Kilisesi’ndeki çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı.

Kazı ekibini yerinde ziyaret eden ve yapılan çalışmalar hakkında kazı başkanı ve ekibinden bilgi alan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ilçe sınırlarında çok sayıda kültürel mirasın bulunduğunu bunların gün yüzüne çıkarılması için imkanlar ölçüsünde çeşitli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile birlikte kazı alanında incelemelerde bulunan Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven ise ‘Kutsal Havariler Kilisesi’nin tarihe ışık tutacağını kaydederek, Arsuz’un bir tarih kenti olduğunu ve her mahallede, farklı tarihi yapıların ve eserlerin olabileceğini belirtti.

”Arsuz’un Cazibesini Bir Kat Daha Arttıracak”

Bulunan kalıntıların ardından ilçenin cazibesinin artacağını kaydeden Kaymakam Sarı, kendilerinin de bu çalışmalara gerek bakanlıklar düzeyinde takip edilmesi gereken hususlarda gerekse de yerel düzeyde çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde tüm kamu kurumları ile birlikte destek olduklarını ifade etti. Kaymakam Sarı, Kutsal Havariler Kilisesinin yaklaşık 6. yüzyılda yapılıp 12. yüzyıla kadar hizmet verdiğini, Geç Roma olarak bilinen Bizans Dönemine ait olduğunu vurguladı.

Kazı alanı içerisinde bulunan çeşitli mozaik figürlerin, mezar ve şapel gibi çeşitli yapı ve kalıntılarla önümüzdeki yıllarda altyapı imkânları sağlandıktan sonra açık hava müzesine dönüştürülebileceğini ve Arsuz ilçemizin cazibesini bir kat daha arttıracağını ifade eden Sarı, emeği geçen herkese de teşekkürlerini iletti.

”Kültür Turizmine Büyük Katkı Sağlayabilir”

Belediye Başkanı Güven de; “Çalışmalarda sona gelinen ve 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Kutsal Havariler Kilisesi’nin kalıntıları artık çok belirgin. İncelediğinizde eski dönemlerde insanların kutsal figürlerini yere, yani tabana yerleştirdiği görülmekte. Zaman içerisinde yerden kaldırılarak duvarlara işlenmeye başlanmış.

Bu mozaikler, dine bağlı olan bir yapının göstergesi olarak da kabul edilebilir. Kilisenin yanı sıra kaya mezarları ve iskelet kalıntıları da bulundu. Uzmanlar tarafından verilen bilgiye göre kilise yıkıldıktan sonra buranın mezarlık olarak değerlendirildiği düşünülüyor.

Bu eserlerin korunması konusunda herkesin büyük bir hassasiyet göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün çalışmalar bittikten sonra, burası açık hava müzesi haline dönüştürülebilir ve ilçemizin kültür turizmine büyük katkı sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

Arpaçiftlik Mahallesindeki ‘Kutsal Havariler Kilisesi’nin kazı çalışmalarının ziyaretinde Kaymakam Musa Sarı ve Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven’in yanı sıra Hatay Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Ayşe Ersoy ve Kazı Koordinatörü Ömer Çelik, mimarlar ve teknik personeller ile kazıda görev alanlardan oluşan bir heyet ve arazi sahipleri hazır bulundular. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi