4 Ağustos 2021 Çarşamba

‘Aşığız’ Dedikleri Türkiye’ye 11. Kez Geldiler

Almanya’dan karavanla gelen emekli banka müdürü Peter Heyse (63) ve eşi Gabriele Heyse (64), Türkiye’yi adım adım geziyor. 11’inci kez Türkiye’ye gelen çift, gezilerin kendilerini Türk dostu ve Türkiye aşığı yaptığını söyleyerek, “Türkler gibi konuksever insanlar, dünyanın hiçbir yerinde yok” dedi.

Almanya’nın Saksonya eyaletinin en büyük şehri olan Leipzig’de yaşayan emekli banka müdürü Peter Heyse ve eşi Gabriele Heyse, satın aldıkları karavanla ilk kez 2009 yılında Türkiye’ye geldi.

İki çocukları bulunan Heyse çifti, o dönem Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye giriş yaptıkları ilk gezilerinde 3 ay boyunca İstanbul, Kocaeli, Bilecik, Eskişehir, Ankara, Nevşehir, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Van, Bitlis, Ağrı, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Ordu ve Samsun’u gezdi. Samsun’dan direkt olarak İstanbul’a dönerek; geldikleri yol üzerinden Almanya’ya dönen aile, bu gezide Türkiye’yi ve Anadolu insanını tanıdı.

Daha sonra Heyse çifti, 9 kez karavanla bir kez de uçakla Türkiye’yi ziyarete geldi. Her gelişlerinde Anadolu’yu karış karış gezen çift, bu yıl da 21 Mayıs’ta karavanla Leipzig’den yola çıkıp, 25 Mayıs günü Edirne’den Türkiye’ye giriş yaptı. Kocaeli, Adapazarı, Bilecik, Kütahya, Afyon ve Burdur’u gezen çift, Demre’ye ulaştı. Türkiye’ye girişlerinde 10 günlük karantina süreçlerini de Adapazarı’nda daha önce tanıştıkları Mustafa- Aycan Satıroğlu çiftinin evinde geçiren Heyse çifti, daha sonra yolcuklarına devam etti.

10 GÜNLÜK KARANTİNA SÜRECİ

Peter Heyse, “Bu geziler bizi Türkiye ve Türk aşığı yaptı. Demre’ye bu üçüncü gelişimiz. İki yıl önce karavanları ile Almanya’dan gelerek Demre’de tanıştığımız Mustafa Kartal ve Aycan Satıroğlu çiftiyle Demre’de tekrar buluştuk. Edirne’ye girişte 10 gün karantinada kalmamız gerektiği söylendi. Biz de Almanya’da olan Mustafa Kartal’a telefon açık. Onun Adapazarı’ndaki evinde 10 günlük karantina sürecimizi geçirdik” dedi.

“TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİ DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOK”

Şu ana kadar Türkiye’nin yüzde 75’ini gezdiklerini aktaran Peter Heyse, “Biz Anadolu’yu geziyoruz. Anadolu insanını tanıyoruz. İlk gelişimizde de Türkiye ve Türkler hakkında hiçbir önyargımız yoktu. 10 kez karavan yolculuğumuzda çok ilginç anılar yaşadık. İnsanlar bizi evine, yemeğe davet etti. Türkler gibi konuksever insanlar, dünyanın hiçbir yerinde yok. Türkiye dışında ilk kez tanıdığı bir insanı evine davet eden bir ulus olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu. (NTV)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi