3 Haziran 2023 Cumartesi

Avrupa Ülkelerinden Deprem Bölgesine Yardımlar Sürüyor

Avrupa ülkelerinin, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yönelik yardımları sürerken, Hollanda 10 milyon avro ek destekte bulundu, İspanya’daki Türk ve İspanyol vatandaşlar Türkiye’ye 71 tonu aşkın yardım malzemesi gönderdi.

Amsterdam

Avrupa ülkelerinin “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yönelik yardımları sürerken, Hollanda 10 milyon avro ek destekte bulundu, İspanya’daki Türk ve İspanyol vatandaşlar Türkiye’ye 71 tonu aşkın yardım malzemesi gönderdi.

Hollanda hükümeti, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin gıda, su, ilaç ve barınma ihtiyaçları için 10 milyon avro daha ek yardım yapılacağını açıkladı.

Hollanda Ticaret Bakanı Liesje Schreinemacher, söz konusu ek yardımın ülkedeki çok sayıda STK’nin, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için ortaklaşa yürüttüğü Giro555 kampanyası hesabına gönderileceğini belirtti.

Giro555 kampanyasında yaklaşık 42 milyon avro bağış toplandı. Çok sayıda televizyon ve radyonun bugün yapacağı ortak yardım yayınlarıyla bu rakamın artması hedefleniyor.

Hollanda’da depremlerden etkilenen bölgelere ihtiyaç malzemesi toplanması için başlatılan kampanyalar yoğun ilgi görürken, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliğinin belirlediği toplama merkezleri de Türk ve Hollandalı vatandaşların getirdiği ayni yardımlarla doldu.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Şu ana dek Hollanda’dan 19 bin ısıtıcı, 2 bin 200 jeneratör, 816 çadır, 32 bin battaniye, 620 ton giyecek, 231 ton tıbbi malzeme Kahramanmaraş, Adana, Hatay ve Gaziantep’e doğrudan gönderildi. Ankara ve Edirne koordinasyon merkezlerine büyük miktarda sevkiyat yapıldı” ifadelerine yer verdi.

İspanya

İspanya’da toplanan ve Türkiye’ye sevk edilen yardım malzemesinin 71 tonun üzerinde olduğu bildirildi.

İspanyol hükümetinin ve halkının depremzedelere yardım için tüm imkanlarıyla seferber olduğunu belirten Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği 1. Müsteşarı ve Maslahatgüzarı Ayşe Zeybek, “Büyükelçiliğimizin koordinasyonunda, vatandaşlarımız ve İspanyol dostlarımız yardım toplama ve sevkiyat çalışmalarını 10 lojistik merkezde yürütüyor” dedi.

Zeybek, “71 tondan fazla yardım malzemesi, 3 tır, 1 kargo uçağı, 4 yolcu uçağı ve 1 gemi konteyneri ile ülkemize sevk edildi. Yardım toplama ve sevkiyat çalışmalarımız sürüyor. Gönderilen malzeme depremzedelerin acil ihtiyaç duydukları çadır, battaniye, uyku tulumu, kışlık kıyafet, hijyen malzemesi, tıbbi malzeme ve gıdadan oluşmakta” ifadelerini kullandı. (AA)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi