SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

AYIP EDİYORUZ TANRI’YA!

Ayşegül Frame
Ayşegül Frame
  • 31.10.2016

Acı haberleri geliyor hergün. Okumak gazeteleri, izlemek haberleri acı verici, yürek yıkıcı, parçalayıcı. İnsanların, komşuların yorumları, kelimelerindeki linç girişimleri ise bir bu acılar kadar parçalayıcı, acıtıcı.

Ah ah! Ayıp ediyoruz yargılarken insanları, ayıp ediyoruz kulaktan duyduklarımızla, affetmeye tenezzül etmeyerek,  fazladan konuşarak ayıp ediyoruz Tanrı’ya, canını yakıyoruz ki bir bilsek. Duyduğumuz her acı haberde taraf tutarak, “Oh olsun”, “Onlar da hak ettiler canım” diyerek, komşumuza küfrederek ayıp ediyoruz Tanrı’ya.

Memleketimizde, yan memleketlerimizde kanamalar, ağlamalar bitmiyor. Acı sesleri, tınıları rüyalarımızda değil. Uykularımızda değil. Yakınımızda bir yerde çocuklar hıçkırarak ağlıyor, yaslar ediliyor. Bu acılara üzülüyorum ya da ağlıyorum bazen yaklaşık iki dakika, sonra her zaman yaptığım gibi güne bırakıyorum kendimi. Günlük telaşlarım o kadar önemli ki. O kadar hayat kurtarıcı. Hele ki canımı sıktığım tırnak kırıntılarım, çayımın şekeri, gitarımın teli.

Ayıplarımız elbette yaptıklarımızla değil, yapmadıklarımızla da sürüyor Tanrı’ya. Bunları yazarken elbet kendime de bu sitemlerim, yanlış anlamasın kimseler. Ya da anlasınlar artık. Ama hatırlatmak istiyorum kendime,  onlara; artık insanlara Tanrı’nın bize baktığı gibi bakabilelim nolur. İnsanlara bakınca Tanrı’yı görebilelim, her baktığımızda ve böyle düşünelim, böyle davranalım onlara. Çünkü insanlar hala bir yerlerde güzeller.  Çünkü Tanrı’mız çok güzel.

Ne zamana dek umursamayacağız? Ne zamana dek zamanımızı insanları dinlemek, onlara yardım ederek, onlar için dua ederek geçirmek yerine; onları kınayarak,  onları sorgulayarak, altında bir hinlik arayarak, onların belki anlık hatalarını tekrar tekrar anarak geçireceğiz? Ne zamana dek bu alışkanlık sandığımız günah bizim, çocuklarımızın peşini bırakmayacak?!

Ayıp ediyoruz Tanrı’ya! Ayıp ediyoruz insanlarına! İhmal ediyoruz Rabbin her bir insandaki suretini, varlığını! Rab’bi , insanlardaki suretini, saklı güzelliğini de ihmal etmesek artık, çocuklarımız esenlik görse.

Ayşegül Frame

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ