fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Aziz Petrus ve Aziz Pavlus Bayramı’nın İlk Ayinleri Mersin’de Kutlandı

Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı, azizlerin isimlerini taşıdığı Tarsus ve Antakya’daki tarihi kiliselerde gerçekleştirilen ayinlerle kutlandı. Antakya ve Tüm Doğu Patriği 10. Yuhanna’nın bereketi ile Lübnan Peygamber İlyas Manastırı Baş Rahibi Kostantin Kayyal’ın önderliğindeki ilk Ayine Tarsus Aziz Pavlus Kilisesi’nde gerçekleştirildi.

Hristiyanlar için önemli bayramlardan biri olan Azizler Petrus ve Pavlus’u anma töreni Mersin ve Tarsus St. Paul (Aziz Pavlus) Müze Kilisesi’nde yapılan kutsal ayinlerle icra edildi.

İlk tören 27 Haziran Perşembe akşamı Mersin Rum Ortodoks Kilisesi’nde gerçekleştirildi. Kutsal ayini, Lübnan’dan gelen Antakya ve tüm Doğu ülkeleri Rum Ortodoks Kiliseleri Patriği 10. Yuhanna’yı temsilen Mersin’de bulunan Patrik Vekili Episkopos Konstantin Kayyal ve refakatındaki ruhani pederler icra ettiler. Kutsal akşam duasından sonra Mersin Rum Ortodoks Kilisesi salonunda hazırlanan akşam yemeğinde Patrik Vekili Episkopos Konstantin Kayyal, Mersin cemaati ile buluştu.

İkinci tören, 28 Haziran Cuma akşamı Tarsus’ta bulunan St. Paul (Aziz Pavlus) Müze Kilisesi’nde yapıldı. Mersin Rum Ortodoks Kilisesi yönetimi yetkili resmi kurumlardan Aziz Pavlus Müze Kilisesi’nde kutsal ayin icra etmek için gerekli izin talebinde bulundu. Resmi iznin verilmesi üzerine 28 Haziran Cuma günü Aziz Pavlus Müze Kilisesi’nde yapılan akşam ayinine kalabalık bir cemaat grubu katıldı.

Aziz Pavlus Kilisesi Müzesi’nde, Antakya ve Tüm Doğu Patriği 10. Yuhanna’nın bereketi ile Lübnan Peygamber İlyas Manastırı Baş Rahibi Kostantin Kayyal’ın önderliğinde düzenlenen ayine İskenderun Aziz Corç Ortodoks Kilisesi Pederi Yusuf Nicholas Papasoğlu, Mersin Ortodoks Kilisesi Pederi İspir Teymur, Antakya Ortodoks Kilisesi Pederleri Can Dellüller ve Dimitri Doğum, Altınözü Ortodoks Kilisesi Pederi Cebrail Kuşoğlu, Samandağ Ortodoks Kilisesi Pederi Dimyan Yakupoğlu da eşlik ederken, Kutsal Ayin, dualar ve ilahiler eşliğinde gerçekleştirildi.

Ayin sonunda Patrik Vekili Episkopos Konstantin Kayyal Tarsus Aziz Pavlus Müze Kilisesi’nde tören için izin veren Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve resmi kurumlara Patrik adına teşekkür etti, vaazında ise azizler Aziz Petrus ve Aziz Pavlus’un Hristiyanlık açısından sahip oldukları önemi vurgulan bir konuşma yaptı. Ayinden sonra cemaatle birlikte Tarsus Has Bahçe Tesisleri’nde öğle yemeği düzenlendi.

Aziz Pavlus’un doğduğu şehir olan Tarsus’taki Aziz Petrus ve Aziz Pavlus Bayramı ayinine bölge halkı da büyük ilgi gösterdi.

İncil’den bölümlerin de okunduğu ayinde İncil yayıcıları Aziz Petrus ve Aziz Pavlus hakkında vaazlar da bulunuldu. (SAT-7 TÜRK / Mersin Rum Ortodoks Kilisesi Pederi İspir Coşkun Teymur, İlyas Edip Terbiyeli)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi