18 Nisan 2021 Pazar

Azizlerin Hapishanesi Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı

İsa Mesih’in 12 havarisinden ve kilisenin temellerini atan Aziz Petrus ve Aziz Pavlus’un Roma’da hapsedildikleri Mamertine cezaevi restorasyon sonrası ziyarete açıldı.

Antik Roma’nın Kuzeydoğu bölgesinde yer alan Mamertine Hapishanesi ya da diğer adıyla Carcer Tullianum olarak bilinen ve yer altı hapishanesi olan antik hapishane uzun restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Mamertine yer altı hapishanesinin yaklaşık 3000 yıllık olduğu söyleniyor. Romalılar hapishaneleri ilk inşa edenler arasında yer alıyor. Mamertine Hapishanesi ise, sadece kanalizasyon sisteminin içinde bulunan küçük bir delikten girilebiliyordu ve 3.6 metre altında, 9 metre genişliğindeydi. Odalar ise nefes alamayacak kadar küçük olan Mamertine’de mahkumlar işkence açlık ve susuzluktan ölüyordu. Cesetler Cloaca Maxima adlı özel odaya açılan demir kapıdan Tiber Gölüne atılıyordu.

Hapishane 4. yüzyılda devlet suçluları için tasarlanmış ve savaşlar sırasında ele geçirilen yöneticiler burada kaderlerine mahkum edilmiş. Daha sonra hapishanenin üzerinde 16. yüzyılda, San Giuseppe dei Falegnami tapınağı inşa edilmiş.

Mamertine Hapishanesi son birkaç yıldır restorasyon çalışmaları sebebiyle ziyaretçilere kapalıydı. Hapishane içerisinde yapılan arkeolojik kazılar, yüzyılların sırlarını aralamaya yardımcı oldu.

The Local online haber sitesine göre, ziyaretçiler için animasyon şeklinde hapishaneyi anlatan videoların hazırlandığını belirtti. Roma arkeoloji departmanı başkanı Francesco Prosperetti, “Hazırlanan animasyonlar, kazı çalışmaları sırasında elde edilen bulgularla ziyaretçilere hapishanede yaşanan sıra dışı hikayeler anlatacak. Carcer Tullianum’da yapılan kazılarda şehrin kültürel tarihine çok katkı sağladı.” açıklamasında bulundu.(Olga Daşcinscaia)

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi