4 Ağustos 2021 Çarşamba

Babil Kulesi’nin İnşa Edildiği Temel Bulundu

Arkeologlar Babil Kulesi’nin mimari altyapısını keşfetti

Arkeologların yaptığı son keşifler sayesinde, İncil’e göre inşaat nedeninden kaynaklı halkların dil olarak bölünmesine neden olan Babil Kulesi’nin varlığı doğrulandı.

Tarihi kalıntıları inceleyen uzmanlar, temelin kronik verileri ve yapının İncil’deki betimlemelerinden yola çıkarak arkeologların bu konudaki tahminlerini doğruladı. İncil’e göre, Tanrı kendisine ulaşmaya çalışan halkın kendini beğenmişliğine kızıp o zamana kadar aynı dili konuşmakta olan insanların dillerini karıştırarak birbirlerini anlamalarını engellemiştir.

Böylece başkaldırı olarak inşa edilmeye başlanan Babil Kulesi’ndeki tüm çalışmalar insanlar birbirini anlamadığından durdurulmak zorunda kaldı.

Uzmanlar 19. yüzyılın sonlarına doğru, Babil ve çevresinde erken Mısır piramitlerini andıran devasa yapıların temellerine rastladılar.

Yapılan incelemelerin ardından söz konusu yapıların Sümer ve Babil tanrılarının onuruna inşa edilmiş basamaklı kuleleri andıran ziguratlar olduğu ortaya çıktı. Böylesine büyük yapıların inşa edilmesi halk ekonomisini oldukça sarsacağından bilim insanları, günümüze dek Babil halkının bu potansiyelini kabul etmeyi reddetti.

Fakat son keşifler bu durumun tam tersini kanıtlamış oldu. Mount Shasta Üniversitesi’nden Amerikalı tarihçi Tom Meyer, modern bilimin Babillilerin başarılarını küçümsememesi gerektiğini hatırlattı.

Tom Meyer, çok sayıda arkeolojik kalıntının yanı sıra kronik kanıtları da inceledikten sonra, şu sonuca vardı: “Babilliler gerçekten devasa bir kule inşa ettiler, bu tartışılmaz bir gerçek. Kulenin inşaatı binlerce yıl önce başlamış fakat Kral Hammurabi döneminde tüm çalışmalar bilim tarafından henüz tanımlanamayan nedenlerden dolayı duraklatılmış, 1200 yıllarında ise inşaata devam edilmiş, bunu da Schouen koleksiyonundaki STEL üzerindeki yazıtlardan anlıyoruz” dedi.

Uzmanlar inşaatı başlayan Babil Kulesi mimari yapısının tamamlanması durumunda Keops piramidinden daha yüksek bir yapıya sahip olacağı sonucunda vardılar.

Eskiden Babil şehrinin olduğu günümüz Irak topraklarında yakın gelecekte büyük ölçekli kazıları yapabilmek, devam eden savaş yüzünden mümkün gözükmüyor. Bu yüzden konu ile ilgili çokça detay şuan için uzmanlar tarafından paylaşılıyor.

Babil bir buçuk bin yıl önce yıkılmış olsa da birçok toplumun tarihinde yaşamaya devam ediyor. Örneğin günümüzde birçok ulusun dilinde bir bozukluk, kargaşa ve karışıklığı tanımlayan “Babil pandemonium” ifadesi kullanılmakta.

İncil’de Babil Kulesi’nin tam olarak ne zaman inşa edildiği ile ilgili net bilgiler bulunmamakta, konu ile alakalı sadece Babil halkının Senaar topraklarına gelen Nuh’un torunları olduğu ve burada bir şehir inşa etmeye karar verdikleri yazıyor.

Babil kulesi ile ilgili hikayeler sadece Hristiyanlıkta değil Hindular, İslam toplumları, Nepalliler ve Kızılderililer dahil birçok toplumun dini inanışlarında karşımıza çıkmakta. Babil Kulesi ile ilgili şüpheleri olan sadece bilim adamlarıydı, onların da konu ile ilgili tüm şüpheleri son kazılarda keşfi yapılan temel incelemesinin ardından ortadan kalkmış oldu. (O.D/ria.u)

Yaratılış 11:1-9 – Babil Kulesi

Başlangıçta dünyadaki bütün insanlar aynı dili konuşur, aynı sözleri kullanırlardı. Doğuya göçerlerken Şinar bölgesinde bir ova bulup oraya yerleştiler. Birbirlerine, “Gelin, tuğla yapıp iyice pişirelim” dediler. Taş yerine tuğla, harç yerine zift kullandılar. Sonra, “Kendimize bir kent kuralım” dediler, “Göklere erişecek bir kule dikip ün salalım. Böylece yeryüzüne dağılmayız.” RAB insanların yaptığı kentle kuleyi görmek için aşağıya indi. “Tek bir halk olup aynı dili konuşarak bunu yapmaya başladıklarına göre, düşündüklerini gerçekleştirecek, hiçbir engel tanımayacaklar” dedi, “Gelin, aşağı inip dillerini karıştıralım ki, birbirlerini anlamasınlar.” Böylece RAB onları yeryüzüne dağıtarak kentin yapımını durdurdu. Bu nedenle kente Babil adı verildi. Çünkü RAB bütün insanların dilini orada karıştırmış ve onları yeryüzünün dört bucağına dağıtmıştı.”

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi