fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

Bakırköy Dzınunt Surp Asdvadzadzni Kilisesi’nde Eçmiadzin Yortusu

Karasun Mangants Korosu’nun 134. yıldönümü

Bakırköy Dzınunt Surp Asdvadzadzni (Meryem Ana’nın Doğuşu) Kilisesi’nde Eçmiadzin Yortusu ve Karasun Mangants Korosu’nun yıldönümü kutlandı. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Surp Badarak’a (Kutsal Sunu Ayini) riyaset etti ve vaaz verdi. 

Bakırköy Dzınunt Surp Asdvadzadzni Kilisesi’nde, 2 Haziran Pazar günü, Ermeni Kilisesi’ne özgü Eçmadzin Yortusu ve Bakırköy Kilisesi Karasun Mangants Korosu’nun kuruluşunun 134. yıl dönümü kutlandı. Surp Badarak’a Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyaset etti ve vaaz verdi. 

Kilisenin din görevlisi Peder Şahen Uhanyan eli ile sunulan Surp Badarak’ta Diyakos, kıdemli okuyucular ve okuyucular, Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. 

Surp Badarak Khorurt Khorin ilahisi ile başladı. Peder Şahen halka dönüp tören öncesi tövbesini ettikten sonra sunağa çıktı. Kıdemli Okuyucu Hagop Saraf günün İncil okuma parçasını okudu, daha sonra Kutsal Kominyonu Diyakos Aram Baronyan getirdi ve Peder Şahen’e teslim etti. 

Bakırköy Kilisesi Vakfı’nın başkanı Mari Yancı, yönetim kurulu üyeleri ve kalabalık inanlıların hazır bulunduğu ayinde ilahileri, kilisenin Karasun Mangants Korosu üyeleri, şefleri Sercan Gazer yönetiminde ve orgu eşliğinde seslendirdiler. 

Surp Badarak sırasında Rab’bin Duası okundu, Der Voğormya yakarışının ardından toplu tövbeyi Patrik Sahak II yaptırdı. Sonrasında Surp Hağortutyun (Komünyon) dağıtımına geçildi. Daha sonra Patrik Sahak II, Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Türkçe vaazından bazı bölümler şöyle;

Kilise çok gizemli bir kuruluş, Kilise terminolojisinde, İsa Mesih’in bedeni, mistik, görünmeyen bedeni.

Kilise’nin şöyle bir öğretisi var, Kilisesiz kurtuluş olmaz. Kilise, inançlılar topluluğu demek, imanlılar yan yana gelip toplandığında bunun adı Kilise’dir. Kilise dediğimiz şey bina değil. Kilise benim gibi giyinmiş din adamlarının dükkanı da değil. Kilise biziz, hepimiziz. Dolayısı ile bu kilise olmadan hiç birimiz kurtulamayız. Çünkü vaftiz olmadan Hristiyan olamayız, kim vaftiz edecek bir başka Hristiyan din adamı, biz İncil’i okumadan, bilmeden Hristiyan olamayız, birisi vaaz etmezse nerden duyacaksın, o vaaz eden Kilise üyesidir. Bazen insanlar bir yerden Kutsal Kitap buluyorlar, okuyorlar, imana geliyorlar, peki kilisesiz mi imana geldiler? Hayır. Dolayısı ile Kilisesiz kurtuluş yok. Bir kişinin imanı ciddiye aldığında beraber yürüyeceği iman arkadaşları olması lazım yoksa soğur gider dünyevileşir.

Bizler yolcularız, her insan yolcu, bu dünyada kalmayacak ama bizim bu dünyada da bir yolculuğumuz var, tek başımıza yürüyoruz ama aynı zamanda hep birlikte yürüyoruz. Hep birilikte yapacaklarımız var, düzelteceğimiz yanlışlar var ve bütün bunların dayanağı Kilise.

Kilisemiz sadece yaşayanlardan oluşmuyor, ölmüş milyarlarca Hristiyan halen kilisenin bir parçası ve üyesi. Onun için Kutsal Sunu’da biz birleşiyoruz, İsa’nın bedeninde ve kanında ölmüşler ve diriler birleşiyoruz biz, çünkü aynı bedendeyiz, onlar ölmüş değil onlar diri. Çünkü Tanrı diyor; “Ben Abraham’ın İsak’ın, Yakup’un Allahıyım.” Allah ölülerin değil dirilerin Allahı’dır. Onlar bizden daha diri ve onlar bizden daha çok bizim için dua ediyorlar. Kilisemiz 2000 yıllık bir kuruluştur, bu yer yüzünün gördüğü en güçlü, kuvvetli, sarsılmaz kurumdur.

Hakikatin direğidir Kilise ve Mesihin bedenidir, Tanrısal söz üzerine durur. İsa dedi ki; “Kilisemi bu kaya üstüne kuruyorum cehennemin kapıları onu alt edemeyecek.” 2000 sene içinde şeytan her yolu denedi kiliseyi ve bu imanı ortadan kaldırmak için ve halen deniyor. Son ana kadar, Mesih ikinci kere gelene kadar deneyecek ama Kiliseye bir şey olmayacak.

Baktığınızda Kilise zayıflıyormuş gibi size gözüktüğünde siz kendinizi koruyun, kimseye bir şey olmaz merak etmeyin, siz kilisede kalmaya gayret edin, siz kiliseyle beraber kurtulmaya gayret edin çünkü Kilise’nin ruhu Mesih’in ruhudur ve cehennemin kapıları, ölüler diyarının kapıları onu alt edemeyecek.

Kilisemiz çok yaşasın, onunla beraber biz de yaşayalım. Sarsılmasın kilisemiz, onunla beraber biz de sarsılmayalım imanımızda. Yolculuk devam ediyor, adımlarınıza dikkat edin giderek yol taşlı, tuzaklarla dolu, onun için el ele tutuşarak yürüyelim biri düştüğünde ötekimiz onu kaldırsın. Tanrı hepinizi kutsasın.

Vaazların ardından Ana Taht Surp Eçmiadzin ve dünya Ermenileri Katolikos’u Karekin II için dilek duaları okundu. Tüm Rab’de uyuyanlar için Hokehankisd (Ayin-i Ruhani) duaları okundu, İncil parçasını Peder Şahen okudu. 

Ardından Patrik Sahak II’nin kutsaması, hep birlikte söylenen Rab’bin Duası ile ayin son buldu.

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi