28 Şubat 2021 Pazar

Balıklı Surp Sarkis Şapeli ve Altımermer Surp Hagop Kilisesi Yeniden İbadete Açıldı

Tadilat çalışmaları nedeniyle ibadete kapalı olan, Balıklı Ermeni Mezarlığı içerisindeki, Surp (Aziz) Sarkis Şapeli ve Samatya, Altımermer Surp (Aziz) Hagop Kilisesi, 5 Şubat 2021 Cuma günü Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II riyasetinde yapılan törenlerle yeniden ibadete açıldı.

Törenlere Patriklik makamına bağlı ruhbanlar ve din görevlileri, Sahakyan Korosu üyeleri, Samatya Surp Kevork Kilisesi Vakfı yönetim kurulu üyeleri ve Balıklı Mezarlığı sorumluları katıldılar.


Balıklı Mezarlığı’na varan Patrik Hazretleri, saat 10:00’da din adamları ve şapel sorumluları tarafından karşılandı ve kutsama töreni başladı. 


Önce, “patz mez der” (Aç bize Tanrım) ilahisi ile kapı üç kez vuruldu, ardından törende hazır bulunan patriklik makamına bağlı din adamları, ve yöneticiler, patrik hazretleri başta olmak üzere kiliseden içeri girdiler. 
Okunan dualar ve ilahiler eşliğinde Surp Müron (Kutsal Yağ) ile kilise kutsandı. Patrik Hazretleri, tadilat çalışmaları esnasında yenilenen kilisenin, ahşap sunağını ve Samatya Surp Kevork Kilisesi’ndeki, ana sunak tablosunun bir kopyası olan Surp Sarkis Şapeli’nin yeni tablosunu da kutsadı. Tören sonunda, Patrik Hazretleri, Surp Sarkis Şapeli’nin sorumlularını takdis ederken, şapelin temizlenmesinde, maddi ve manevi emeği geçenlere teşekkür etti.

Balıklı’daki törenden sonra, Patrik Sahak II saat 11.30’da, Surp Hagop Kilisesi’ne ulaştı. Altımermer’deki törene, kilisenin kadınlar kolu üyeleri de katıldılar. Patrik Hazretleri’nin kiliseye varması sonrasında, kilisenin yeniden ibadete açılma töreni başladı.

Burada da önce, “patz mez der” (Aç bize Tanrım) ilahisi ile kapı üç kez vuruldu, ardından törende hazır bulunan patriklik makamına bağlı din adamları, ve yöneticiler, Patrik Sahak II başta olmak üzere kiliseden içeri girdiler. Patrik Sahak II, “surp müron” (kutsal yağ) ile kilise sunaklarını, vaftiz havuzunu, aziz resimlerini, dualar ve ilahiler eşliğinde, mesh ederek kutsadı. 

Kutsama töreni sonrasında, öğlen duaları okundu ve sonrasında Patrik Hazretleri vaaz verdi. Vaazında özetle;

Dua evinin yenilenmiş olmasından duyduğu memnuniyeti paylaştı ve bu vesileyle kilisenin temizlenmesinde emeği geçenleri takdis etti. Patrik Hazretleri, inananların da Kutsal Ruh’un mabedi olduklarını hatırlatarak, kutsal kalmaya çalışmamızın önemini vurguladı. Bu vesileyle, kilisenin yenilenmesinde hayırseverliği olan Aleksan Kumaş’a teşekkür ederken, kilisenin kadınlar kolunu da takdis etti. Patrik Hazretleri, koronavirüs’ün etkisini yitirmesi, Altımermer Kilisesi’nin eskiden olduğu gibi bir vaaz ve dua yuvasına dönmesi için duacı olduğunu belirtti. 

Tören hep birlikte söylenen Rabbin Duası’yla son buldu.

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi