22 Haziran 2021 Salı

Bangladeş’te Hristiyanların Yaşadığı Köye Saldırı

Bangladeş’te çoğunlukla Khasi Hristiyanların yaşadığı bir köye düzenlenen saldırıda bir kişi yaralandı. UCA News, yaklaşık 60 silahlı adamın geçtiğimiz Cumartesi günü Moulvibazar bölgesindeki Ichhachhara köyünde bir markete, şapele ve evlere saldırı düzenlendiğini belirtti.

Öfkeli kalabalığa liderlik eden Rafiq Ali adındaki adam, köydeki arazinin mülkiyetini yasal bir savaşta kaybetti. Yerel bir Hristiyan’a ait araziyi yasadışı şekilde işgal etmişti.

Peder Joseph Gomes

Peder Joseph Gomes, ‘‘Saldırganlar köy evlerine tuğla ve taş attı. Bir köylü yaralandı. Etnik insanlara yönelik saldırı ve tacizlerin sona ermesi için adalet talep ediyoruz’’ dedi.

Bangladeş’in kuzeydoğusundaki etnik Khasi halkı genellikle toprak gaspına, tahliyeye ve şiddete maruz kalıyor. Ülkedeki 1.6 milyonluk Hristiyan nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ini Khasi halkı oluşturuyor.

Christian Freedom International (CFI), radikal grupların genellikle ceza almadığını, çünkü Bangladeş’teki polislerin dini azınlıklara yönelik zulmü görmezden geldiğini belirtti. CFI, ülkede Hristiyanlığın yayıldığını gösteren raporlara rağmen, Hristiyanların ibadetlerini gizli tutmaya zorlandığını vurguladı.

Open Doors ise raporunda kiliselerin genellikle Hristiyan sembolü kullanmadığını belirtti. Tarihi ve büyük kilise binalarının bile dini semboller kullanma konusunda kısıtlamalarla karşılaştığını söyledi.

Bu yılın başlarında en az 22 Rohingyalı Hristiyan aile saldırıya uğradı, bir pastör ve 14 yaşındaki kızı kaçırıldı. Komşu Myanmar’daki etnik ve dini zulümden kaçan binlerce mülteciye ev sahipliği yapan Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde bir kilise ve okul tahrip edildi.

Yanghee Lee, Myanmar’daki insan hakları konusu üzerine Birleşmiş Milletler özel raportörü olarak Bangladeş’e yaptığı ziyaretle ilgili raporunda, Rohingya Hristiyanların çok zor durumda olduğunu belirtti. Lee, ‘‘Bana Arakan’da yaşarken inançları nedeniyle Myanmar hükümeti tarafından zulüm gördüklerini, şimdi ise sınırlı sayıdaki kamplarda şiddete ve düşmanlığa maruz kaldıklarını söylediler. Bu durum beni endişelendiriyor’’ ifadelerinde bulundu. (CP)

Araştırma: BioNTech Aşısı, Sinovac’tan Daha Güçlü Antikor Tepkisi Gösteriyor

Hong Kong’da yapılan bir araştırmada, BioNTech aşısı ile Sinovac aşısı karşılaştırıldı. Hong Kong Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın...

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi