23 Ekim 2021 Cumartesi

Başepiskopos Elpidoforus, Ortodoks Olmayanların da Komünyon Alabileceğini Açıkladı

Amerika’nın Ortodoks Yunan Başepiskoposu Elpidoforus, Palm Beach-Florida’daki Breakers Resort’ta düzenlenen 29. Liderlik 100 Konferansı’nın açılışında herkesi heyecanlandıran açıklamalarda bulundu. 

Yunan Ortodoks Başepiskoposluk, Ulusal Hizmetleri ve Helenizmi desteklemek amacıyla kurulan Başepiskopos Lakovos Liderlik 100 Fonu’nun düzenlediği konferansta onlarca katılımcının önünde ABD Başepiskoposu Elpidoforus, Ortodoks Kilisesi’nde evlenen herkesin Ortodoks olup olmadığına bakılmaksızın komünyondan alabileceğini belirtti.

Ortodoks Kilisesi’nde sadece vaftiz olanların veya kutsal yağ sürülen kişilerin komünyondan alabileceği öğretilirken, Başepiskopos’un açıklamaları birçok kişiyi üzdü. Yeni açıklamasıyla geçtiğimiz Ekim ayında Episkoposluk Konseyi’nde ele aldığı karışık evlilikler konusundaki düşüncelerini de açıkça beyan etmiş oldu. 

Başepiskopos Elpidoforus, ”Eşlerden birinin Ortodoks olmadığı evlilikleri karışık evlilikler olarak tanımlamak yerine, mucize evlilik olan adlandırmak daha iyi olmaz mı? Bu evlilikler, imana giden ana yoldur. Elçi Pavlus’un 1. Korintliler 7:16’de belirttiği gibi, ey kadın, kocanı kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun? Ey erkek, karını kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun” dedi.

İmana Dayanan Her Evlilik Mucize Evliliktir

Başepiskopos konuşmasını, ”İmana dayanan her evlilik, mucize evliliktir. Tanrı sevgisinin bir mucizesi ve şükranla kutlanacak bir gizemdir. Teknolojik olarak gelişmiş ve çoğulcu bir dünyada gençlere gerçekten hizmet etmek istiyorsak, yabancıları kucaklamalıyız. Ülkemizin ve cemaatimizin her ferdini kucaklamalıyız” sözleriyle sürdürdü.

İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi, eşleri ölen veya onları terk eden rahiplerin yeniden evlenmelerine izin veren açıklamada bulunmuştu. Ekim ayında, Amerika’nın Yunan Başpiskoposluk Kutsal Eparchial Sinodu, üç din adamının yeniden evlenmesine izin verilmesi için İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne dilekçe verdiğini açıkladı. (orthochristian)

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi