3 Haziran 2023 Cumartesi

Başepiskopos Elpidoforus, Ortodoks Olmayanların da Komünyon Alabileceğini Açıkladı

Amerika’nın Ortodoks Yunan Başepiskoposu Elpidoforus, Palm Beach-Florida’daki Breakers Resort’ta düzenlenen 29. Liderlik 100 Konferansı’nın açılışında herkesi heyecanlandıran açıklamalarda bulundu. 

Yunan Ortodoks Başepiskoposluk, Ulusal Hizmetleri ve Helenizmi desteklemek amacıyla kurulan Başepiskopos Lakovos Liderlik 100 Fonu’nun düzenlediği konferansta onlarca katılımcının önünde ABD Başepiskoposu Elpidoforus, Ortodoks Kilisesi’nde evlenen herkesin Ortodoks olup olmadığına bakılmaksızın komünyondan alabileceğini belirtti.

Ortodoks Kilisesi’nde sadece vaftiz olanların veya kutsal yağ sürülen kişilerin komünyondan alabileceği öğretilirken, Başepiskopos’un açıklamaları birçok kişiyi üzdü. Yeni açıklamasıyla geçtiğimiz Ekim ayında Episkoposluk Konseyi’nde ele aldığı karışık evlilikler konusundaki düşüncelerini de açıkça beyan etmiş oldu. 

Başepiskopos Elpidoforus, ”Eşlerden birinin Ortodoks olmadığı evlilikleri karışık evlilikler olarak tanımlamak yerine, mucize evlilik olan adlandırmak daha iyi olmaz mı? Bu evlilikler, imana giden ana yoldur. Elçi Pavlus’un 1. Korintliler 7:16’de belirttiği gibi, ey kadın, kocanı kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun? Ey erkek, karını kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun” dedi.

İmana Dayanan Her Evlilik Mucize Evliliktir

Başepiskopos konuşmasını, ”İmana dayanan her evlilik, mucize evliliktir. Tanrı sevgisinin bir mucizesi ve şükranla kutlanacak bir gizemdir. Teknolojik olarak gelişmiş ve çoğulcu bir dünyada gençlere gerçekten hizmet etmek istiyorsak, yabancıları kucaklamalıyız. Ülkemizin ve cemaatimizin her ferdini kucaklamalıyız” sözleriyle sürdürdü.

İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi, eşleri ölen veya onları terk eden rahiplerin yeniden evlenmelerine izin veren açıklamada bulunmuştu. Ekim ayında, Amerika’nın Yunan Başpiskoposluk Kutsal Eparchial Sinodu, üç din adamının yeniden evlenmesine izin verilmesi için İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne dilekçe verdiğini açıkladı. (orthochristian)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi