1 Aralık 2023 Cuma

Başepiskopos Elpidoforus, Ortodoks Olmayanların da Komünyon Alabileceğini Açıkladı

Amerika’nın Ortodoks Yunan Başepiskoposu Elpidoforus, Palm Beach-Florida’daki Breakers Resort’ta düzenlenen 29. Liderlik 100 Konferansı’nın açılışında herkesi heyecanlandıran açıklamalarda bulundu. 

Yunan Ortodoks Başepiskoposluk, Ulusal Hizmetleri ve Helenizmi desteklemek amacıyla kurulan Başepiskopos Lakovos Liderlik 100 Fonu’nun düzenlediği konferansta onlarca katılımcının önünde ABD Başepiskoposu Elpidoforus, Ortodoks Kilisesi’nde evlenen herkesin Ortodoks olup olmadığına bakılmaksızın komünyondan alabileceğini belirtti.

Ortodoks Kilisesi’nde sadece vaftiz olanların veya kutsal yağ sürülen kişilerin komünyondan alabileceği öğretilirken, Başepiskopos’un açıklamaları birçok kişiyi üzdü. Yeni açıklamasıyla geçtiğimiz Ekim ayında Episkoposluk Konseyi’nde ele aldığı karışık evlilikler konusundaki düşüncelerini de açıkça beyan etmiş oldu. 

Başepiskopos Elpidoforus, ”Eşlerden birinin Ortodoks olmadığı evlilikleri karışık evlilikler olarak tanımlamak yerine, mucize evlilik olan adlandırmak daha iyi olmaz mı? Bu evlilikler, imana giden ana yoldur. Elçi Pavlus’un 1. Korintliler 7:16’de belirttiği gibi, ey kadın, kocanı kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun? Ey erkek, karını kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun” dedi.

İmana Dayanan Her Evlilik Mucize Evliliktir

Başepiskopos konuşmasını, ”İmana dayanan her evlilik, mucize evliliktir. Tanrı sevgisinin bir mucizesi ve şükranla kutlanacak bir gizemdir. Teknolojik olarak gelişmiş ve çoğulcu bir dünyada gençlere gerçekten hizmet etmek istiyorsak, yabancıları kucaklamalıyız. Ülkemizin ve cemaatimizin her ferdini kucaklamalıyız” sözleriyle sürdürdü.

İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi, eşleri ölen veya onları terk eden rahiplerin yeniden evlenmelerine izin veren açıklamada bulunmuştu. Ekim ayında, Amerika’nın Yunan Başpiskoposluk Kutsal Eparchial Sinodu, üç din adamının yeniden evlenmesine izin verilmesi için İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne dilekçe verdiğini açıkladı. (orthochristian)

Yardımcı Episkopos Monsenyör Ilgıt İlk Ayinini Gerçekleştirdi

Geçtiğimiz Cumartesi günü Episkoposluk Kutsaması görkemli bir törenle gerçekleştirilen Anadolu Havarisel Vekili Yardımcı Episkopos Monsenyör Antuan Ilgıt,...

Noel Ağacı Aziz Petrus Meydanı’nda

Vatikan Aziz Petrus Meydanı’na 28 metre boyundaki ladin, İtalya'nın Piedmont bölgesindeki Macra bölgesinden geliyor. Bu yılki ağacın...

Hristiyan Mültecilere Temiz İçme Suyu Sağlandı

Çad'daki bir kampta yaşayan dört yüz Kamerunlu Hristiyan mülteciye Barnabas tarafından temiz içme suyu sağlandı. Kuyulardan su...

Bu Yıl Milyonlarca Çocuk Açlık İçinde Doğacak

En az 17,6 milyon çocukNTV'de yer alan habere göre, İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children'ın...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi