1 Mart 2024 Cuma

Beytlehem’de Noel Kutlamaları İptal Edildi

Beytlehem’de Doğuş Bayramı (Noel) kutlamalarının iptal edilmesinin ardından, İsa Mesih’in Doğuş sahnesinde ve diğer alanlarda yer alan ışıklandırmalar kaldırıldı.

Görevden ayrılan belediye başkanı Hanna Hanania, ‘‘Savaş nedeniyle Beytlehem yaslı ve üzgün. Bu koşullar altında kutlama yapamayız. Bu dönemde sadece duaya odaklanacağız. Kutsal Topraklar’da barışın hâkim olması için dua edeceğiz’’ dedi.

Yeruşalim’deki patrikler ve kilise liderleri, inanlıların Doğuş Bayramı sürecinde aşırılığa kaçmaması ve dönemin ruhsal anlamına odaklanması gerektiğini söyledi. Öte yandan Advent arifesinde, Kutsal Topraklar’daki muhafızlar Beytüllahim’e görkemli bir şekilde giriş yapacak. 24 Aralık’ta Yeruşalim Latin Patrikhanesi’nde de etkinlik düzenlenecek. Ancak geleneksel Noel Yıldızları Geçit Töreni müziksiz gerçekleşecek.

Beytlehem’de yaşayan Hristiyan kadın Lina, ‘‘Bölgedeki Hristiyan aileler Doğuş Bayramı’na hazırlanmaya başladı. Ancak bu dönemi acı ve ıstırapla karşılıyoruz. Birçok aile çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamıyor’’ dedi. 

Kutsal Kitap’a göre, Kutsal Topraklar olarak geçen bölgede çatışmaların başlamasından bu yana Yeruşalim’e giriş noktaları kapatıldı. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle insanlar yiyecek alamıyor ve faturalarını ödeyemiyor. Dükkanların çoğu kapalı durumda. Üretim durma noktasına geldi. Gelecek belirsizliğini koruyor. Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Beytlehem ekonomisinin yaklaşık yüzde 70’i turizme dayanıyor. 

Bölgedeki en tanınmış Hristiyan tüccarlardan biri olan Roni Tabash, ‘‘Bu dönem genelde işlerimizin en yoğun olduğu dönemdi. Ancak işlerimiz kesintiye uğradı. Bizlerin sevinci Noel ağacına bağlı değil. Sevincimiz her durumda umut veren Rab’be bağlıdır’’ dedi.

(Kaynak: Catholic News Agency)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi