5 Mart 2021 Cuma

Birçok Pastör ve Devlet Yetkilisi Irksal Adalet Yürüyüşü’ne Katıldı

Geçtiğimiz günlerde Hristiyan aktivistler tarafından Irksal Adalet Yürüşü adında bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş, kendilerini muhafazakâr olarak nitelendiren Washington kiliseleri tarafından başlatıldı. ‘Irksal Adaletsizliğe Karşı Hristiyan Tepkisi’ olarak tanımlanan etkinliğe çeşitli kiliselerden katılım gerçekleşti. Anacostia River Kilisesi pastörü Thabiti Anyabwili, Virginia’daki McLean Bible Kilisesi pastörü David Platt, Maryland’deki Triumphant Kilisesi’nden Perrin Roger etkinliğe katılanlar arasında yer aldı.

Katılımcılar başlangıçta Washington’da toplanırken yürüyüş esnasında ilahiler söylendi ve Mika kitabında yer alan ‘Adalet, Merhamet ve Tanrı yolunda alçakgönüllülükle yürümek’ ayetlerine atıfta bulunuldu.

Pazar günkü gösteriye katılan ve Evanjelik Hristiyan insan hakları savunuculuk grubu olan Uluslararası Adalet Hizmetleri’nde görev alan Joshua, yürüyüşe yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı tahmininde bulundu.

Utah Senatörü ve 2012 Amerika Birleşik Devletleri Başkan adayı olan Mitt Romney de yürüyüşe katılanlar arasındaydı. Romney gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Black Lives Matter’ (Siyahların Hayatı Önemlidir) ifadesini kullanmadan önce, ‘vahşeti sona erdirmek için’ gösteriye katıldığını ifade etti.

İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi’nin üyesi olan Romney, inancı hakkında konuştu ve Black Lives Matter başlığı altında gerçekleştirilen yürüyüşte kendi fotoğrafını tweetledi.

Romney, bir gün önce ise 1960’larda sivil halklar yürüyüşüne katılan babası Michigan Valisi George W. Romney’in fotoğrafını tweetlemişti.

Romney’in gösteriye katılma kararı ve inancının bu kararda rol oynayıp oynamadığı hakkında yorum yapılmadı. Romney’in gelişinden saatler önce devam eden yürüyüş, kendilerini muhafazakâr olarak nitelendiren D.C kiliseleri tarafından başlatıldı. ‘Irksal Adaletsizliğe Karşı Hristiyan Tepkisi’ olarak tanımlanan etkinliğe çeşitli kiliselerden katılım gerçekleşti.

Amerika’daki Muhafazakâr Presbiteryen Kilisesi’ne bağlı bir kilise olan Grace Meridian Hill’e katılan Tyler Bowen, ‘‘Bugün gördüğümüz gibi sorunlara karşı duran, konuşan ve İsa’nın kendilerini konuşmaya çağırdığına inanan evanjelik kilisenin bir kolu var. Konuşmak, O’nun emirlerine sadık kalmaktır’’ dedi.

Pazar günkü gösteriye katılan ve Evanjelik Hristiyan insan hakları savunuculuk grubu olan Uluslar arası Adalet Hizmetleri’nde görev alan Joshua Little, yürüyüşe yaklaşık 2bin kişinin katıldığı tahmininde bulundu.

Little, ‘‘Etkinlik D.C bölgesinde adalet için bir araya gelen kiliselerin desteğini temsil ediyor. Irksal adaletsizliğe karşı durmak için Hristiyanlar olarak birleşiyoruz’’ açıklamasında bulundu. Yürüyüşün George Floyd’un ölümünün ardından ortaya çıkan gösterilere göre daha barışçıl ve az çekişmeli olduğunu söyleyen Little, endişe duymadan bir protesto hareketine katıldığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi. (christianitytoday)

Patrik Sahak II’den, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ Hakkında Açıklama

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, ''İnsan Hakları Eylem Planı'' hakkında açıklamada bulundu.Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama...

Myanmar’da Hristiyanlar, Adalet ve Barış İçin Dua Ediyor

Myanmar’da Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung Za Hmung, Agenzia Fides'e verdiği demeçte Myanmar'daki toplumsal...

Yüz Yüze Kilise Hizmetlerinde Düşüş Yaşanıyor

Yeni bir Lifeway Research anketi, geçen sonbahardan bu yana Protestan kiliseleri arasında yüz yüze katılımda önemli bir...

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Hristiyan lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi