22 Nisan 2021 Perşembe

Birleşik Arap Emirliklerinden Mültecilere Özgürlük

Arap Emirlikleri Episkoposları ve Ras Al Khaimah Hristiyan Topluluğu göçmen işçi hak ve özgürlüklerini korumak için bir araya geldi.

Orta Doğu ülkelerinden milyonlarca göçmen işçi daha iyi şartlarda yaşamak içim Arap Emirliklerine geliyor.  Ekim başında Arap Latin Katolik Episkoposlar Konferansı’nda – birçoğu Hristiyan olan – özellikle Orta Doğu’da yaşayan ve ayrımcılığa mağruz kalan yabancı işçilerin haklarıyla ilgili konuşuldu.

Toplantı sonunda yayımlanan genelgede, Episkoposlar göçmen işçiler için ibadet özgürlüğü için olumlu adım atan bazı ülkelerin ilerlemeleri için teşekkür edildi. Aynı zamanda “mültecilerin kendi kültürlerine ve geleneklerine saygı gösterilmelidir.” diye belirtildi.

Arap bölgeleri Katolik Roma Episkoposları, Dubai, Abu Dabi gibi büyük şehirlerden, Ras Al Khaimeh gibi Hristiyan topluluklarından ve 34 farklı ülkeden gelen  Hristiyanlarla bir arada olmak ve tanışmak büyük bir fırsat olarak nitelediler.

Episkoposlar Meclisi’nde sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nden yabancı göçmen olarak 4 milyon nüfusunun yüzde 70’i vaftiz edilmiş. Çoğunluğu Filipinli ve Hintlilerden oluşan 1 milyon yabancı Katolik göçmen bulunuyor.

Toplantı sonunda göçmen işçiler için, “Onların tüm zorluklara rağmen inançlarını büyük bir sevinçle yaşamalarına hayranız. Işçilerin çoğuna özellikle kadınlara, sosyal hak,insani onurlarına barış ve hoşgörü çerçevesinde saygı göstermeliyiz.”diye belirttiler.

(fides.org/BA)

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Myanmar’da Ordu’nun İnanç Özgürlüğü İhlali

Myanmar’daki kiliseler, gizli aktivistleri veya yasadışı faaliyetleri aradıklarını iddia eden ordu tarafından sürekli olarak baskınlara ve şiddetli...

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi