fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Birleşik Krallık’ta Hristiyanlık Ötekileştiriliyor mu?

Voice for Justice UK tarafından yayınlanan rapor, Birleşik Krallık’ta Hristiyanlığın ötekileştirildiği ve Hristiyanların aşağılandığı konusunda uyarıda bulundu. Özellikle Kutsal Kitap’a göre cinsellik konusunu savunan Hristiyanların saldırıya maruz kalma ihtimalinin yüksek olduğu açıklandı.

Ankete Birleşik Krallık’ta yaşayan 1.562 Hristiyan katılarak hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık konusunda fikrini beyan etti. Ankete katılanların yüzde 53’ü sosyal konular üzerine düşüncelerini söylemekte özgür olduğunu söyledi. Ancak bu oran 35 yaş altı kişilerde yüzde 38’e geriledi.

Katılımcıların yüzde 56’sı inancını paylaşması nedeniyle düşmanlığa ve hakarete maruz kaldığını söyledi. 35 yaş altı bireylerde bu oran yüzde 61’e yükseldi. Katılımcıların yüzde 78’i ise dini ayrımcılığın ciddiye alınmadığını belirtti.

Raporda, ‘‘Katılımcılar Hristiyanlığa yönelik ayrımcılığın önemsenmediğini düşünüyor. Bu, geçtiğimiz günlerde National Trust tarafından yayınlanan takvimde de görülmektedir. Birçok özel gün ve bayram takvimde yer almasına rağmen Doğuş Bayramı ve Diriliş Bayramı’na yer verilmedi. Farklı inançlara saygı duyulduğunu ancak aynı önemin Hristiyanlığa verilmediğini görüyoruz’’ ifadeleri yer aldı. 

Baskı ve dışlanmaya rağmen Hristiyanların yüzde 78’i inancı hakkında konuşmaktan çekinmiyor. Ancak sadece yüzde 25’i iş yerlerinde Hristiyanlık hakkında konuşabildiğini söyledi. Genç bir Katolik öğrenci, yaşam yanlısı görüşlere sahip olduğu için arkadaşları tarafından dışlandığını dile getirdi. Yerel konsey çalışanlarından biri ise inancından dolayı birçok defa alay konusu olduğunu söyledi. Eski bir Ulusal Sağlık Servisi (NHS) çalışanı da iş hayatında inancı nedeniyle dışlandığını ve alay konusu olduğunu belirtti.

İngiliz parlamentosunda Muhafazakâr Parti Milletvekili Nick Fletcher, ‘‘Hristiyanlık birçok değerin yapı taşıdır. Hristiyanlık olmasaydı hoşgörü, çeşitlilik, vicdan özgürlüğü ve sevgi düşünülemezdi. Hristiyanlığa yönelik saldırıların daha da şiddetlenmemesi için çalışmalıyız. Bu rapor tehlikenin farkını görmemiz için bir fırsat’’ dedi.

Voice for Justice direktörü Lynda Rose, ‘‘Hristiyanlık toplumsal değerlerimizin temelinde yer alıyor. Ancak anket sonuçlarına göre Birleşik Krallık’taki Hristiyanlar birçok alanda ayrımcılığa maruz kalıyor. Toplum, Hristiyanlığa düşman olan bir ideolojinin kurbanı oldu. Bu, yasalarımıza aykırıdır. Eğer hoşgörü ve özgürlüğü korumak istiyorsak Hristiyan değerleri korumamız gerekiyor’’ dedi.

Rapor, Birleşik Krallık’ın Hristiyanlara karşı nefret suçu bakımından Avrupa’nın en kötü beş ülkesi arasında yer aldığı araştırmadan sonra hazırlandı. Araştırma, Avrupa’daki Hristiyanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılık Gözlemevi tarafından yapıldı.

(Kaynak: Christian Today)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi