5 Aralık 2021 Pazar

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Kiliselerin Kapatılmasını Kınadı

Cezayir Hükümeti’ne Aralık 2020’de üç Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHRC) sözcüsü tarafından gönderilen mektup kamuoyuna açıklandı. Yedi sayfalık belge Cezayir cumhurbaşkanına gönderildi ve ülke çapındaki Protestan ibadethanelerin kapatılmasına ilişkin detaylı bilgi talep edildi.

Mektup, Cezayir’deki insan hakları ihlallerini, özellikle Eglise Protestante d’Algérie’ye (EPA) bağlı ibadethanelerin kapatılmasını ve ülke içindeki Protestan azınlığa yönelik ayrımcılık eylemleriyle ilgili son gelişmelerden bazılarını özetliyor.

Dünya Evanjelist Birliği, EPA ve Hristiyan kuruluşu Middle East Concern ile birlikte yaptığı ortak açıklamada, Protestan kiliselerinin Cezayir hükümeti tarafından zorla kapatılmasını kınadı. Açıklamada, ‘‘Kasım 2017’den beri mühürlenen on üç Protestan kilisesi halen kapalı. Diğer tüm Protestan kiliseleri COVID-19 önlemleri nedeniyle kapalıyken, yetkililer Tizi Ouzou eyaletinde yerel halkın ibadethanelerde bir araya gelmesine izin veriyor’’ ifadeleri yer aldı.

Mektup, hükümet tarafından kapatılma riskiyle karşı karşıya olan diğer 49 Protestan kilisesinin sorunlarına değiniyor. Yetkililerin sosyal medyada Cezayir’deki tüm yasadışı kabul edilen kiliselerin kapatılması gerektiğini gerekçe göstererek ibadethanelerin yeniden açılmasına izin vermeyi reddettiklerini iddia ettikleri basın açıklamaları bulunuyor.

Protestan Azınlığın Hakları Konusunda Endişe Duyuluyor

Sözcüler, Protestan azınlığın inancını özgürce açıklama ve uygulama hakkının engellendiğini söyleyerek duydukları endişeyi dile getirdi. İnanlıların ibadet etme, tapınma ve ifade özgürlüğü Uluslararası hukuk ve Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin (ICCPR) 18 ve 19. Maddelerinde güvence altına alınmış.

Mektup, EPA’nın yeniden kayıt prosedüründeki gecikmelerle ilgili bilgi talebinin yanı sıra, 13 ibadethanenin ve kilisenin kapatılmasını haklı gösteren yasal dayanağa ilişkin açıklama talebiyle sona eriyor. Ayrıca, Protestan kilise liderleri kendilerine karşı işlenen herhangi bir ihlali soruşturmak ve sorumlu kişileri tespit etmek için alınacak tedbirler konusunda bilgi talep etmekte.

Bu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları sözcülerinin Cezayir hükümetine gönderdiği ikinci mektup. Sözcüler, 2018’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin ülkedeki inanç özgürlüğü konusundaki endişelerini vurgulayan ve Protestan azınlığa yönelik kısıtlamaları ve ayrımcılığı kınayan benzer bir mektubunu gönderdi, ancak Cezayir hükümeti tarafından yanıt verilmedi. (Persecution)

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi