11 Nisan 2021 Pazar

Birleşmiş Milletler, Yarım Milyon Yemenliye Kolera Aşısı Yapmayı Hedefliyor

Suudi yönetimindeki koalisyon tarafından Yemen’in son derece stratejik bir liman şehri olan El-Hudeyde’de devam eden hava saldırıları, temiz içme sularına, sağlık tesislerine ve sağlık sistemlerine erişimi azaltarak kolera tehdidini arttırıyor.

Birleşmiş Milletler, 2 binden fazla insanın ölmesine sebep olan Kolera’nın Yemen’de patlak vermesinden bir yıl sonra, Houti’nin elindeki El-Hudeyde liman şehrinde hastalığın hızla yayıldığı konusunda uyardı.

El-Hudeyde’de Hava Saldırıları

Yemen’e yapılan tüm insani yardımların ve gıda ithalatının yüzde 70’inden fazlasından sorumlu olan Kızıldeniz kıyısı şehri, zaten açlık sınırına inen bir ülke için hayati bir önem taşıyor.  Şehir, Suudi liderliğindeki koalisyonun kentin kontrolünü yeniden ele geçirmek için düzenlediği sürekli hava saldırılarının hedefi oldu.

Riskleri azaltmak için Sağlık Bakanlığı ve BM, El-Hudeyde ve çevresindeki savunmasız 500 bin kadını, çocuğu ve erkeği hedef alan kolera aşı kampanyasını başlattı.

İnsani yardım kuruluşları tarafından uygulanan diğer hafifletici önlemler, güvenli içme suyu ve sanitasyon tesislerinin sağlanmasını içermektedir.

El Hudeyde, geçen sene Yemen’in kolera salgınındaki en kötü şekilde etkilenen şehirlerden biriydi.

El Hudeyde’deki ana hastane hava saldırısı sırasında hedef alındı ve şehirdeki sağlık durumu daha da kötüleşti.

Savaş, Yemen’in çoğunda hala devam ediyor ve tırmanan insani kriz bu yıl dünyadaki en şiddetli durum olarak lanse edildi.

88 bin kişiye kolera aşısı yapıldı

Kolera aşısı ile yaklaşık 88 bin bin kişiye yardım eli uzatıldı. Bu, Dünya Sağlık Örgütü ve BM Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından yürütülen kampanyanın üçüncü aşamasının ikincisi.

İlk kampanya, Aden’de uygulandı ve aşıların son turu, diğer belirlenmiş sıcak nokta alanlarında uygulanacak.

UNICEF’in Acil Durum Programları Direktör Yardımcısı Philip Leaity ise, Yemen savaşının kolera tehdidini nasıl şiddetlendirdiğinin altını çizdi.(VN)

Kaçırılan 39 Nijeryalı Öğrenciden Beşi Serbest Bırakıldı

Mart ayında Nijerya’nın Kaduna Eyaleti’ne bağlı Mando'daki Federal Ormancılık Koleji'nden kaçırılan 39 Nijeryalı öğrenciden beşinin serbest...

Ermeni Patrikliğine Bağlı Kiliselerde Bütün Törenler Askıya Alındı

Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından yapılan son duyuru ile, yeni bir talimata kadar, Patrikliğe bağlı kiliselerde Surp Badarak...

Metropolit Konstantin Harisiadis Vefat Etti

Rum Ortodoks Patrikliği’nin en kıdemli metropolitlerinden İznik Metropoliti Konstantin Harisiadis’in vefat etti. İznik Metropoliti'nin vefatı sadece Rum...

Ortodoks Halkına Yönelik Saldırılar Artarak Devam Ediyor

Son zamanlarda çeşitli ülkelerde barışçıl Ortodoks halkına yönelik bir dizi rahatsız edici saldırılar oldu. "Ukrayna Ortodoks Kilisesi"nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi