15 Mayıs 2021 Cumartesi

Birlik Dua Haftası İstanbul’da Başladı

Her yıl olduğu gibi bu sene de farklı mezheplerin bir araya gelerek beraber dua ettiği Birlik Dua Haftası, Cumartesi akşamı İstanbul’da başladı. Dua haftasının açılışı Metropolit Gennadios’un Rumca yönettiği Şişli Feriköy’de bulunan Apostolik Rum Ortodoks Kilisesi’nde gerçekleştirildi.

Birlik duası haftasının teması “Barıştırma” olarak belirlenirken açılış günü dua konusu ise “Bir kişi herkesin uğruna öldü” idi.

Dua bittikten sonra Metropolit Gennadios, son günlerde yaşadığımız zor zamanlarda, birliğin önemini hatırlatarak mültecilerin kış aylarında karşılaştıkları zorluklar hakkında bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Protestan Kilisesi, Ermeni Resuli Kilisesi, Süryani Kadim Kilisesi ve Katolik Kilisesi’nden gelen temsilciler farklı dillerde Kutsal Kitap’ta yer alan Yeşaya, Mezmurlar, 1. Yuhanna ve Yuhanna gibi bölümlerden ayetler okudular. Daha sonra tüm katılımcılar kokteyl için salona davet edildi.

15 Ocak Pazar günü ise “Yaşayanlar artık kendileri için yaşamasınlar” konulu dua zamanı Pastör Engin Yıldırım’ın herkesi kapıda karşıladığı Tarlabaşı Angilikan Kilisesi’nde yapıldı.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Episkoposu Monsenyör Ruben Tierrablanca hem açılış duasına, hem de Pazar akşamı yapılan duaya katıldı.

Diğer dua günleri ise, 16 Ocak Pazartesi Aynalıçeşme Alman Evanjelik Kilisesi’nde, 17 Ocak Salı Osmanbey Bible House  Immanuel Kilisesi’nde, 18 Ocak Çarşamba Kuruçeşme Yerevman Surp Haç Ermeni Kilisesi’nde, 19 Ocak Perşembe Tarlabaşı Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi’nde, 20 Ocak Cuma Beyoğlu Dutch Şapel’de ve kapanış ise 21 Ocak Cumartesi  günü St. Esprit Katedrali’nde yapılacak.

(SAT-7 TÜRK/Nathalie Ritzmann-İstanbul)

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi