5 Mart 2021 Cuma

Birlik Dua Haftası İstanbul’da Başladı

Her yıl olduğu gibi bu sene de farklı mezheplerin bir araya gelerek beraber dua ettiği Birlik Dua Haftası, Cumartesi akşamı İstanbul’da başladı. Dua haftasının açılışı Metropolit Gennadios’un Rumca yönettiği Şişli Feriköy’de bulunan Apostolik Rum Ortodoks Kilisesi’nde gerçekleştirildi.

Birlik duası haftasının teması “Barıştırma” olarak belirlenirken açılış günü dua konusu ise “Bir kişi herkesin uğruna öldü” idi.

Dua bittikten sonra Metropolit Gennadios, son günlerde yaşadığımız zor zamanlarda, birliğin önemini hatırlatarak mültecilerin kış aylarında karşılaştıkları zorluklar hakkında bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Protestan Kilisesi, Ermeni Resuli Kilisesi, Süryani Kadim Kilisesi ve Katolik Kilisesi’nden gelen temsilciler farklı dillerde Kutsal Kitap’ta yer alan Yeşaya, Mezmurlar, 1. Yuhanna ve Yuhanna gibi bölümlerden ayetler okudular. Daha sonra tüm katılımcılar kokteyl için salona davet edildi.

15 Ocak Pazar günü ise “Yaşayanlar artık kendileri için yaşamasınlar” konulu dua zamanı Pastör Engin Yıldırım’ın herkesi kapıda karşıladığı Tarlabaşı Angilikan Kilisesi’nde yapıldı.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Episkoposu Monsenyör Ruben Tierrablanca hem açılış duasına, hem de Pazar akşamı yapılan duaya katıldı.

Diğer dua günleri ise, 16 Ocak Pazartesi Aynalıçeşme Alman Evanjelik Kilisesi’nde, 17 Ocak Salı Osmanbey Bible House  Immanuel Kilisesi’nde, 18 Ocak Çarşamba Kuruçeşme Yerevman Surp Haç Ermeni Kilisesi’nde, 19 Ocak Perşembe Tarlabaşı Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi’nde, 20 Ocak Cuma Beyoğlu Dutch Şapel’de ve kapanış ise 21 Ocak Cumartesi  günü St. Esprit Katedrali’nde yapılacak.

(SAT-7 TÜRK/Nathalie Ritzmann-İstanbul)

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Evanjelist lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

En Eski Ester Parşömenlerinden Biri, İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne Verildi

Ester Kitabı’nın en eski nüshalarından biri, 25-28 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleşen Yahudi bayramı olan ''Purim'' öncesinde İsrail...

Dünya Evanjelist Birliği, Yeni Liderini Seçti

Dünya Evanjelist Birliği (The World Evangelical Alliance) 27 Şubat'ta yeni Genel Sekreterini seçti.Çevrimiçi etkinlikte lider Efraim Tendero,...

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi