fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

BM Uyardı: “Gazze’de Tüm İnsani Yardımlar Durabilir”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) Gazze’de görev yapan sözcüsü Olga Cherevko, Gazze’ye istikrarlı yakıt girişinin olmaması halinde sadece birkaç gün içinde tüm insani yardım operasyonlarının durma noktasına geleceği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) Gazze’de görev yapan sözcüsü Olga Cherevko, yoğun saldırı altında bulunan Gazze’deki son durum ve insani yardım çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

450 BİN KİŞİ GÖÇE ZORLANDI

Gazze’deki durumun felaket boyutunda olmayı sürdürdüğünü ve her geçen gün daha kötüye gittiğini belirten Cherevko, 6 Mayıs’ta Refah’ta yaşayan Filistinlilerin tahliyesi talebinin ardından 450 binden fazla kişinin buradan ayrıldığını tahmin ettiklerini söyledi.

Cherevko, insanların ayrılmasının ardından durumun ne kadar değiştiğini net şekilde görebildiklerini kaydederek, “Önceden barınaklarla dolu olan alanlar ve Gazze’nin güneyindeki tüm bölgelerde yaşayan insanlar artık yok. Bu alanlar tamamen boş” dedi.

Refah’tan ayrılanların birçoğu El-Mavasi ve Han Yunus bölgelerinin yanı sıra Gazze’nin orta bölümlerine gitti.

Cherevko, “Bütün eşyalarıyla birlikte ayrılmak zorunda kalıyorlar. Toplayabildikleri, ellerinde olan bütün eşyaları alıp buradan ayrılıyorlar. Sahip oldukları şey zaten çok az” diye konuştu.

Cherevko, Filistinlilerin yaşadıkları ve gitmek zorunda kaldıkları yerlerdeki şartların çok kötü olduğuna işaret ederek, bunu kelimelerle anlatmanın zor olduğunu vurguladı.

“GİTTİKLERİ YERLERDE SU, GIDA VE BARINAK YOK”

Cherevko, Gazze Şeridi’ne giriş yapılan sınırların kapalı olması nedeniyle insani malzemeleri içeri getiremediklerini, insani yardım malzemesi olmamasından büyük endişe duyulduğunu kaydetti.

HASTANELER HİZMET DIŞI

Gazze’nin altyapısının büyük bölümü tahrip edildi, hastanelerin 3’te 1’inden daha azı kısmen hizmet verebilirken hiçbir hastane tam kapasite hizmet veremiyor. BM yetkilisi Cherevko, mevcut insani yardım malzemelerinin çok kısa süre için yeterli olduğunu ve insanların bu durumla başa çıkabilecek gücünün kalmadığını dile getirdi. 

Cherevko, “Filistinliler bütün umutlarını kaybetti. Daha da önemlisi Gazze’de güvenli yer yok. Bu insanlar 6,7,8 veya daha fazla defa yerinden edildi. İnsanlar güvenlik arayışı içerisinde bir kez daha yer değiştiriyorlar. Gazze’de güvenli bir yer olmadığını defalarca gördük” ifadesini kullandı.

“BAZI MALZEMELER TAMAMEN TÜKENDİ”

Refah Sınır Kapısı’nın 6 Mayıs’ta kapatılmasının ardından buradan Gazze’ye insani yardımların girişi tamamen durdu.

Cherevko, Kerem Ebu Salim (Şalom) sınır kapısından girişi yapılan çok sınırlı yardımın sürdürülebilir ve yeterli olmadığını vurguladı.

(Kaynak: Anadolu Ajansı)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi