fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

BM’den Erken Uyarı Raporu: “Gazze’de Kıtlık ve Ölüm Kapıda”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP), Gazze’de nüfusun yarısı olan 1 milyondan fazla insanın temmuz ortasına kadar kıtlık ve ölümle karşı karşıya kalacağının tahmin edildiğini bildirdi.

ERKEN UYARI RAPORU YAYINLANDI

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP), açlık krizinin en yoğun yaşandığı ve gıda güvensizliğinin muhtemelen artacağı yerlere dair Haziran-Ekim 2024 dönemine ilişkin erken uyarı raporunu yayımladı.

GAZZE VE SUDAN’DA ACİL DURUM

Söz konusu raporda, gıda güvensizliğinin açlık krizinin en sık görüldüğü 18 noktada daha da artacağı ortaya kondu.

Özellikle Gazze ve Sudan’daki açlığın önlenmesi için acil yardıma ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Mali, Filistin, Güney Sudan ve Sudan’daki durumun en yüksek endişe seviyesinde kalmaya devam ettiği belirtildi.

NÜFUSUN TAMAMI GIDA GÜVENSİZLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA

Raporda paylaşılan tabloda, saldırı altındaki Gazze Şeridi’ndeki 2,2 milyon nüfusun tamamının BM Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması’nda (IPC) “kriz” olarak tanımlanan 3. seviye ve üstünde olduğu kaydedildi.

Tabloda, Gazze’deki 1,1 milyon kişi IPC’de “kıtlık” anlamına gelen 5. aşamada, 900 bin kişi de “acil durum” anlamındaki 4. aşamada gösterildi.

Rapora ilişkin basın açıklamasında da “Filistin’de devam eden çatışmanın, halihazırda felaket düzeyinde olan akut açlığı, kıtlık ve ölümlerin yanı sıra Gazze Şeridi’ndeki halkın tamamının yerinden edilmesiyle beraber daha da kötüleştirmesi bekleniyor” ifadesi kullanıldı.

1 MİLYON KİŞİ KITLIK VE ÖLÜM RİSKİ ALTINDA

Açıklamada, “1 milyondan fazla insanın temmuz ortasına kadar kıtlık ve ölümle karşı karşıya kalması bekleniyor” ifadesi de yer aldı.

“BİR KERE KITLIK İLAN EDİLDİĞİNDE ÇOK GEÇTİR”

WFP İcra Direktörü Cindy McCain, “Bir kere kıtlık ilan edildiğinde çok geçtir. Birçok insan çoktan açlıktan ölmüş olur” diye konuştu.

Somali’de 2011’de açlıktan ölen çeyrek milyon insanın yarısı, kıtlık resmen ilan edilmeden önce hayatını kaybetti.

“Dünya o dönemde uyarıları dikkate almadı ve sonuçları felaket oldu” ifadelerini kullanan McCain, “Dersimizi almalı ve bu sıcak noktaların açlık fırtınasını ateşlemesini önlemek için şimdi harekete geçmeliyiz”  ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Anadolu Ajansı)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi