21 Nisan 2021 Çarşamba

Boğaz’da Haç Çıkarma Töreni

İstanbul, 6 Ocak’ta ‘suların kutsandığı’ İsa Mesih’in vaftiz edildiği o kadim zamanı anan şanslı bir şehir. Yılda yalnız bir kez gerçekleşen ‘haç çıkarma töreni’ Noel zamanında gerçekleşen özel bir ritüel.

Balat’taki Fener Rum Patrikhanesi’ne sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, Patrikhane’nin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen ayine katıldı. Yaklaşık 4 saat süren ayinin ardından, cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej, Patrikhaneden çıkarak dualar eşliğinde Fener İskelesi’ne doğru yürüdü.

Haç çıkarma töreni Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından yönetildi. Tören, Bartholomeos’un haçı denize atmasıyla başladı. Daha sonra haçın atılmasını teknelerde bekleyenler denize atlarken, sudaki haça ilk ulaşan Yunanistan’dan gelen 28 yaşındaki Nikos Solis oldu. Bartholomeos haçı kendisine getiren Solis’e armağan verdi. Birçok turist de töreni Fener sahilinden ve kiraladıkları teknelerden izledi.

İsa Mesih’in doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümünü Çengelköy’de bulunan Rum Ortadoks Aya Yorgi Kilisesi’nde de denizden haç çıkarma töreniyle kutlandı. Metropolit Athanasios Papas’ın Çengelköy’de bulunan Rum Ortadoks Aya Yorgi Kilisesi’nde yönettiği ayinin ardından kiliseden çıkan kortej, dualar ederek Çengelköy İskelesi’ne geldi.

Metropolit Athanasios, haçı denize atmasıyla 5 genç bir tekneden buz gibi denize atladı. Kıyasıya yarışta Rum Ortodoks kökenli İskenderunlu Corç Ökmen, denizden çıkardığı haçı öperek Metropolit’e sundu. Metropolit Athanasios Papas’da, Ökmen’e altın haç kolye hediye etti. Ökmen, “Bu benim için büyük bir onur ve 7 Ocak doğum günüm olduğu için hayatımda aldığım en anlamlı hediye oldu.” diyerek duygularını paylaştı. Metropolit Athanasios Papas, törenin sonunda Türkçe iyi dileklerde bulunarak “Denizlerimizde balık bol olsun” dedi.   (BA)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi