15 Mayıs 2021 Cumartesi

Bornova Kilisesi’nde Assisili Aziz Fransua ve Meryem’in Kutsal Adı Bayramı Kutlaması

İzmir’in Bornova ilçesindeki kilisede hem Fransisken cemaatinin kurucusu Assisili Aziz Fransua’nın hem de kiliseye adını veren Meryem’in Kutsal Adı bayramı 4 Ekim 2020 tarihinde İzmir Latin Katolik Başepiskoposu Monsenyör Lorenzo Piretto tarafından yönetilen ayinle kutlandı.

Bornova Kilisesi’nin Başrahibi Peder Apollinaire Bahinde ile İzmir Kilisesi Genel Vikeri Peder Gabriel Ferone de ayine eşlik etti ve kilisenin diğer fransisken rahipleri Pascal ve Felianus katıldılar.

Sirak Kitabı’ndan sözler ve Aziz Pavlus’un Galatyalılar’a Mektubu’ndan sözler okunduktan sonra Diyakon Nikola, İncil’in Matta Kitabı’nın 11. bölümünden sözler okudu.

Ardından Monsenyör Piretto verdiği vaazında “Bugün Hristiyan topluluğu arasında çok önemli iki bayramı sevinçle kutluyoruz. Biri, bu Bornova kilisesine adını veren, Meryem’in Mübarek Adı’nın Bayramı; diğeri, 4 Ekim Aziz Fransua Bayramı Meryem’in adı Hristiyanlar tarafından çok sevilir, ayrıca Müslümanlar da sever: Biz Hristiyanlar için Meryem, Allah’ın Annesi’dir; Müslümanlar için ise, İsa Peygamber’in Annesi’dir.

Fransua, çok eğlence düşkünü ve kaygısız bir hayattan tövbe edip İsa’ya döndü. İncil’in sözlerine harfiyen uydu ve hayatını Yoksul İsa’ya benzer kıldı, Peder Allah’ın isteğine kendisini emanet ederek yaşadı.

Fransua herkesi, Allah’ın evlatları ve birbirlerinin kardeşi olmayı hissetmeye çağırır. Bu nedenle, gerçek ve karşılıklı bir sevgi örneği göstersinler diye Fransisken kardeşliğini kurdu. Rab’bin iyiliği karşısında Fransua’nın imanda bakış açısı, tüm yaratılışı tek bir aile olarak görmesini sağladı. Tüm yaratılanlar, Rab’bin sevgisinin ürünüdür.

Canlı ve cansız varlıklar uyum ve karşılıklı saygı içinde yaşamalıdırlar. Öyleyse tüm yaratılışa saygı göstermek ve onu korumaya bir davet vardır. Aziz Fransua ve Kardeşleri’nin “Barış ve İyilik” sloganı ve selamı, bizim dünyamız için de canlı bir mesajdır” dedi.

Afrikalı koro bayrama renk katarken, ayinden sonra kilisenin bahçesinde tüm katılımcılara yemek verildi.

(SAT-7 TÜRK/İzmir – Nathalie Ritzmann)

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi