25 Şubat 2021 Perşembe

Bronz Çağı Döneminden Kalma Mezar Bulundu

Arkeologlar, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Stonehenge anıtın altına yapılması planlanan tünel projesi kapsamında kazılara başladı. Kim tarafından yapıldığı henüz bilinmeyen 5 bin yıllık anıtın etrafında Bronz Çağı dönemine ait insan kemikleri, çanak ve çömlek gibi yemek pişirme aletleriyle C şeklinde küçük bir atölye bulundu. Araştırmacılar, yapılan son keşfin bilim insanları Stonehenge’ın gizemini çözmeye bir adım daha yaklaştırdığını söyledi.

Arkeologlar, İngiltere’deki 5 bin yıllık Stonehenge anıtına yapılması planlanan otoyol ve tünel projesi kapsamında kazılara başladı. 

1986 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilen, İngiltere’nin Wiltshire kenti Salisbury Düzlüğü’nde bulunan Stonhenge, her biri yaklaşık 4,1 metre yüksekliğinde, 2,1 m genişliğinde ve yaklaşık 25 ton ağırlığında dikili taşlardan oluşan bir çemberden meydana geliyor. 

DERİ VEYA METAL İŞLEMEK İÇİN KULLANILABİLECEK YAPI KEŞFEDİLDİ

Wessex Archaeology tarafından yapılan yeni kazıda, 2 bin 500 yıl önce öldüğü düşünülen iki insanın kemikleri ile küçük bir atölye bulundu. Arkeologlar C şeklindeki yapının ise etrafındaki hendeklerde çakmataşları bulunduğu ve bu durumun onun metal veya deri işleme gibi bir işlemin yapılması için kullanılmış olabileceğini söyledi. 

Bununla birlikte araştırmacılar, Stonehenge’ın güneyinde, muhtemelen taş çemberi inşa eden ya da onu ziyaret eden kişiler tarafından bırakılan neolitik yivli çanak ve çömlek parçaları buldu.

Kazıyı yöneten arkeolog Matt Leivers, “Bu bölgede binlerce yıl öncesinde yaşayan insanlara dair çok fazla kanıt bulduk. Her parça bizi anıtı inşa eden kişilere biraz daha yaklaştırıyor” ifadelerini kullandı.

İNGİLİZ HÜKÜMETİ TARİHİ ANITA OTOYOL PROJESİNİ ONAYLADI

Diğer taraftan, İngiliz Hükümeti, Stonehenge Dünya Mirası Alanı’nın altına dört şeritli bir otoyol tüneli inşa etmek üzere geçen yılın Aralık ayında tartışmalı bir planı onayladı. Yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğundaki tünel ve yakınındaki yollar, trafik sıkışıklıkları ve uzun gecikmeleriyle ünlü, ikonik taş daireye endişe verici derecede yakın olan dar A303 otoyolunu iyileştirmek için oluşturulan 2,2 milyar dolarlık bir projenin parçası olarak hayata geçti.

Arkeologlar, Stonhenge ve çevresindeki keşfedilmemiş eserlere zarar verebileceğinden endişe ettikleri için projeye şiddetle karşı çıkıyor. Bununla birlikte, doğaya sevgiyi ve saygıyı teşvik eden bir inanç olan, bu nedenle alanı kutsal kabul eden druidizmin günümüzdeki taraftarları da projenin gerçekleşmesini istemiyor. Ancak projenin destekçileri, tünelin manzarayı orijinal haline geri döndüreceğini ve turistlerin deneyimini iyileştireceğini iddia ediyor.

TÜNELİN İNŞATINA 2023 YILINDA BAŞLANACAK

Arkeolojik kazıların bir sonraki aşaması ise bu yılın sonlarında başlayacak ve yaklaşık 18 ay sürecek. Çalışmaya 150’den fazla arkeolog dahil olacak. Tüneldeki inşaat çalışmalarının ise 2023 yılında başlaması bekleniyor. (NTV)

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi