27 Eylül 2022 Salı

Burkina Faso’da Baskı ve Saldırılar Devam Ediyor

Burkina Faso’dan bir din adamı, Hristiyanlara yönelik ölümcül saldırılar, katı kıyafet kuralları ve dini baskılar dâhil olmak üzere ülkedeki terör faaliyetlerini kınadı.

Burkina Faso’nun merkezindeki Tenkodogo episkoposluğundaki ilahiyat okulunun rektörü Peder Honoré Quedraogo, Aid to the Church in Need (ACN) ile yaptığı röportajda, insanların endişe içinde yaşadığını belirtti. Peder Quedraogo, ‘‘İnsanlar kendilerini güvende hissetmiyor. Saldırganlar halkı katı dini kurallara uymaya zorluyor. Erkekler uzun pantolonlar giymeye zorlanıyor. Sakallarını tıraş etmeleri yasak ve kadınların saçlarını örtmesi gerekiyor. Batı tarzı eğitim yasaklanıyor ve çocuklar dini eğitim merkezlerine yönlendiriliyor. Kiliselerde çan çalınması yasaklandı’’ açıklamalarında bulundu.

Yarbay Paul-Henri Damiba, yolsuzluk ve terörle mücadele edeceğine söz vererek Devlet Başkanı oldu, ancak peder bunun gerilimi daha da kötüleştirdiğini söyledi. Peder Quedraogo, ‘‘Teröristlerle mücadele etmek istediğini yüksek sesle ilan ederek, onlara meydan okuyormuş gibi görünüyordu. Ancak sonuç olarak her zamankinden daha fazla saldırıya uğradık. Bu bir tesadüf mü yoksa sonuç mu? Şimdilik kimse emin değil. Nüfusun en az yüzde 60’ı işsiz. Bu yüzden birilerini öldürmeleri için para teklif edildiğinde kabul ediyorlar’’ dedi.  

Open Doors’a göre, Burkina Faso hükümeti özellikle silahlı gruplar tarafından ele geçirilen ülkenin doğusunda çok etkisiz kalıyor. Radikal gruplar, yüzlerce kilisenin kapanmasına ve bir milyondan fazla kişinin ülke içinde yerinden edilmesine neden oldu. Tenkodogo bölgesinde bazı kiliseler hizmete kapandı, ancak radyo istasyonu aracılığıyla dua ve ayin yayınlanıyor. 

Peder Quedraogo, ‘‘Cemaatim geceleri barış için dua ediyor. Bu acı durum ülkedeki Hristiyanların imanını güçlendirdi. Bazıları şehit oldu, inancından vazgeçmektense ölmeyi tercih etti. Bizi kurtaracak olan şey, iman ve duadır, silahlar değil. Bu saldırılar şeytanın işi, bu nedenle bize sadece Tanrı yardım edebilir’’ dedi.

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi