fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

Bursa’da Yeni Katolik Kilisesi Törenle Açıldı

“İyi Çoban’ın Pazarı” ve Bursa’da Yeni Bir Çoban

İstanbul Havarisel Temsilciliği, geçtiğimiz yıl Bursa’da Katolik bir rahibin kalıcı olarak ikametini sağlayacak gerekli ihtiyaçları sağladı. Bursa Merhametli İsa Mahalli Kilisesi, birkaç ay süren çalışma ve restorasyonun ardından ev yeni rahibi ağırlamaya hazır hale geldi.

Episkopos Massimliano Palinuro, bu kiliseyi “Merhametli Mesih İsa” adı ile yeni bir cemaat olarak kurdu ve Fidei Donum rahiplerinden Peder Dariusz Dogondke’yi sorumlu rahip olarak görevlendirdi.

Yeni Bir Başlangıç

İstanbul Havarisel Temsilciliğinden on iki rahip, Kutsal Ruh Katedrali Korosundan küçük bir grup ve bazı imanlıların katıldığı ayinle, Bursa’daki yeni kilise 21 Nisan Pazar günü ibadete açıldı. Bursa Rum Ortodoks Metropoliti Yuakim Billis ve Protestan Pastörü İsmail Kulakçıoğlu da ayine iştirak ettiler. Ayinde Katolik, Ortodoks ve Protestan cemaatlerine mensup kişiler de hazır bulundu. Kutlamanın başında, Salezyen Peder Jacky Doyen SDB, sembolik olarak kilise binasının anahtarlarını Peder Dariusz’a teslim etti.

Episkopos Massimiliano, vaazında İlahi Takdir’in armağanına vurgu yaptı ve İyi Çoban’ın Pazar’ı olarak adlandırılan bu günde yeni bir çobanın gelişiyle küçük yerel kilisede yeni bir dönemin başladığını ifade etti.  Hristiyanlar arasındaki yardımlaşma ve kardeşliğin bir örneği olarak yerel Ortodoks ve Protestan Cemaatlerinden gelen kardeşçe yardım için de teşekkür etti.

Kutsal Ayin’in ardından kilsienin hermen yakınındaki yeni Pastoral Merkez’e ve rahibin evine gidildi. Assumptionist Pederlerin eski şapeli ve “Bitinya Şehidi ve Episkoposu Aziz Patrick Şapeli” adı ile açılan yeni şapel takdis edildi. Ortodoks Metropoliti Yuakim Billis, Aziz Patrick’in bir ikonasını armağan etti.

Tarihçe

Eski adı Brousse olan Bursa’da Katolik mevcudiyetinin tarihi pek açık değildir. Assumptionist pederlerin kayıtlarına göre, 1844 yılında dönemin episkoposu monsenyör Hillereau tarafından buraya gönderilen Lazarist rahip Peder M. Bounieu, başlangıçta burada çalışan Fransız ve İspanyolların yanı sıra Rum ve Ermeni kökenli diğer Hristiyanlara da yardım etme amacı taşımaktadır.  Daha sonra 1852 yılında İlahi Sevgi’nin Kızları (Filles de la Charité) tarikatından rahibeler küçük bir okul açmak üzere buraya gelirler. Ardından 1852’de İlahi Sevginin Kızları küçük bir okul açmak üzere buraya gelirler. Ancak savaşlar, depremler gibi çeşitli etkenler yüzünden sürekli bir varlık gösteremezler.

Bununla birlikte, 1875 yılında Dominken rahiplerinden Peder Thomas’ın her Pazar ayin kutlamak üzere buraya geldiği kaydedilmiştir. 1879 yılında Başrahibe Marie Planchat, Fransız konsolosu Bay Dutemple ve hayırseverlerin girişimiyle burada rahibelerin arazisine Kutsal Kalbe adanan bir kilise inşa edilir.

Değişen koşullar ve diğer kiliseleri de etkileyen siyasi olayların ardından 1960 yılında Assomption rahibeleri ve pederleri 1960 yılında okulu ve kiliseyi terk etmek zorunda kalırlar. Ancak İstanbul’dan gelen Assomption rahipleri periyodik olarak ayin kutlamaya devam ederler. Uzun zaman boş kalan kilise binası 1996 yılında Bursa Belediye Başkanı’nın girişimi ile birkaç kez restore edilir ve çeşitli Hristiyan mezheplerinin ibadetine açılır. Bina, 2017 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yenilenir. İstanbul’dan ayda bir kez pazarları ve Büyük Bayramlar için gelen Salezyen Pederleri 20 yılı aşkın bir süre buradaki Katolik cemaatine hizmet ederler.

(SAT-7 TÜRK/ Şule Rogenbuke, Fotoğraflar: Santos Amude Simon Batali)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi