1 Mart 2024 Cuma

Büyük Felaketin Yıldönümünde Anma Ayinleri Gerçekleştirilecek

İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu, 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinin yıldönümü münasebeti ile anma programları düzenledi. Anma Programına, Antakya Patrikhanesi’nden gelecek olan Episkopos Seyidne Arsenyos Dahdal’da iştirak edecek.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat Deprem Felaketinin yıldönümü münasebetiyle, depremde en çok zarar gören Hatay genelinde çeşitli etkinliklerle anma programı gerçekleştirilecek. Bu anlamda, İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu da bir dizi etkinlikler gerçekleştirecek. Patrik 10. Yuhanna’nın temsilcisi olarak Hatay Bölgesine gelen Episkopos Seyidne Arsenyos Dahdal da bu programlara eşlik edecek.

İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde yapılacak kutsal ayin ve anma programı ile Episkopos Dahdal’ın Hatay programı da belli oldu.

Kutsal Ayine ve yaşanan depremde vefat edenler için yapılacak Anma Törenine katılacak olan Episkopos Seyidne Arsenyos Dahdal Cuma günü (bugün) saat 17.00’de İskenderun’da olacak. Saat 17.00’de Aziz Corç Kilisesinde akşam şükür duasına katılacak olan Dahdal, şükür duasının sonunda saat 17.30 gibi cemaat üyeleri ile buluşacak ve sohbet edecek.

Mezarlık Ziyareti Gerçekleştirilecek

Anma Törenleri Cumartesi günü başlayacak. 3 Şubat Cumartesi günü sabah 09.00 ila 11.00 saatleri arasında Kutsal Ayin yapılacak ve depremde vefat edenler için Anma Töreni gerçekleştirilecek. 12.00 ila 13.00 saatleri arasında felakette vefat edenler için “Taziye” Kabulü olacak ve ardından 13.30 gibi cemaatin de katılımıyla öğle yemeği yenecek. Saat 14.30’da ise Mezarlığa çıkılarak Kabristanlar ziyaret edilecek.

Anma Etkinlikleri 4 Şubat Pazar günü 09.00 ila 11.00 saatleri arasındaki Kutsal Pazar ayini ile devam edecek.

6 Şubat’a Özel Anma Ayini ve Taziye Kabulü

Depremin yaşandığı tarih olan 6 Şubat Salı günü ise yine ayin ve anma töreni gerçekleştirilecek. Sabah saat 09.00’da başlayacak olan ayin 11.00’e kadar sürecek. Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesinde icra edilecek kutsal ayinde depremde tüm vefat edenler için Anma Töreni gerçekleştirilecek. Saat 12.00’de de Kilise Salonunda Taziyeler kabul edilecek. Taziye kabulüne İskenderun Kaymakamı, Belediye Başkanı ve diğer protokol üyelerinin de katılması bekleniyor.

Taziye kabulünün ardından 13.30’da cemaat üyeleriyle birlikte kahvaltı yapılacak, 14.30’da da yine mezarlık ziyareti gerçekleştirilecek. 

(SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi