7 Mayıs 2021 Cuma

Canlı Yayında Bir Saldırgan Pompalı Tüfekle Kiliseyi Bastı

Bireysel silahlanmanın sık sık tartışıldığı ABD’nin Teksas eyaletinde dün gece yine silahlı saldırı meydana geldi. Fort Worth civarındaki bir kiliseyi basan saldırgan etrafa ateş açtı. Bir kişi yaşamını yitirirken, bir kişi yoğun bakıma kaldırıldı. Saldırganı ise kiliseye gidenler vurarak öldürdü.

Bireysel silahlanmanın sık sık tartışma konusu olduğu Teksas’ta dün gece West Freeway Katolik Kilisesi’nde düzenlenen ayin sırasında kapüşonlu bir saldırgan elindeki pompalı tüfekle dehşet saçtı. Aralarında çocuk ve yaşlıların da olduğu 100’den fazla insan panik içinde saklanmaya çalıştı.

Bir anda iki kişiyi vuran ve kilise cemaati içinde panik yaratan saldırgan dikkatsizliğinin ve kilise cemaatinin keskin nişancılığının kurbanı oldu. Pompalı tüfeğin patlamasının ardından silahlarına sarılan çok sayıda insan adamın üzerine çullandı.

Kilisenin arka tarafındaki bir adam tek atışla saldırganı vurmayı başardı. Yere düşen saldırganın etrafını saran kadın ve erkekler kilise içinde düzeni sağlamayı başardı.

İki Ölü, Bir Ağır Yaralı, İki Hafif Yaralı

Kilise yönetimi bu yılki ayinlerini YouTube üzerinden canlı yayınla internet kullanıcılarına açarken saldırı anları da anbean kaydedildi. Yetkililer saldırganın ölü ele geçirildiğini ve bir kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yerel makamlar ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan bir diğer kişinin ise tedavisinin devam ettiğini duyurdu. Yetkililer saklanmak için kendilerini yere atan iki kişinin de hafif yaralı olarak hastanede tedavi gördüğünü açıkladı.

Ruhsatlı Gönüllülerden Oluşan ‘Kilise Güvenlik Ekibi’

Kilisenin pastörlerinden Jack Cummings, Amerikan New York Times gazetesine, saldırganın birden “kilisenin güvenlik ekibinin” dikkatini üzerine çektiğini, güvenlik ekibinin kilise cematindeki gönüllülerden oluştuğunu söyledi: “Kiliseye üye olan ve ateşli silah taşıma ruhsatı olan kişilerden oluşan güvenlik ekibi, bugün birçok hayat kurtardı. Onlar olmasaydı bu olay bir katliama dönüşebilirdi.”

Teksas Kamu Güvenliği Birimi’nin Bölgesel Direktörü Jeoff Williams, “Bu trajik bir durumdu ve neyse ki kahraman insanlar oradaydı. Çok sayıda insanı kurtardılar” dedi. Dallas Polis Departmanı Şefi Renee Hall ise saldırıyı “Korkunç bir şiddet olayı” olarak duyurdu ve ekledi: “İbadet mekanları kutsal olmalı. Hızla harekete geçerek saldırganı durduran ve daha fazla ölüme engel olan kilise üyelerine minnettarım.” (Sözcü/alaturkaonline)

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Kilise Topluluklarındaki Ailelere, Kardeş Evlat Edinme Çağrısı

Yeni rakamlar, İngiltere'de evlat edinilmeyi bekleyen 2 bin çocuğun yaklaşık yarısının iki veya daha fazla kardeşi olduğunu...

Kilise Liderlerinden Aşı Pasaportlarına Karşı Mektup

İngiltere'de 1000'e yakın kilise lideri, aşı pasaportlarının uygulanmasına karşı çıkan açık bir mektup derledi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi