22 Nisan 2021 Perşembe

CHP lideri Kılıçdaroğlu Hristiyan ve Musevi dini liderleri dinledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Hristiyanların ve Musevilerin dini liderleriyle bir araya geldi.

Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleşen buluşmaya İstanbul Ekümenik Patriği Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin ve Türkiye Musevileri Hahambaşısı İsak Haleva katıldı.

Kılıçdaroğlu, basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrası yaptığı açıklamada dini liderlerle yaptığı görüşmede büyük ölçüde onların sorunlarını dinlediğini aktardı.

Ruhani liderlerin sorunların bir kısmının yasalardan bir kısmının da uygulamalardan kaynaklandığını belirttiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, CHP olarak hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmemeyi, hiç kimseyi inancı ve etnik kimliği dolayısıyla sorgulamamayı temel ilke edindiklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nde 77 milyon yurttaş olarak huzur ve barış içerisinde yaşamak istediklerini ifade ettiklerini dile getirdi.

Dini liderlerin aktardıkları sorunların bazılarının önümüzdeki günlerde milletvekili arkadaşları tarafından parlamentoda gündeme getirileceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Uygulamadan kaynaklanan bazı sorunlar var onların çözümü için hep beraber uğraşacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu bir gazetecinin, “1915 olaylarının 100. yıldönümü ve çarşamba günü Fransa’da bir dava görülecek. Perinçek-İsviçre davası. Nasıl bir değerlendirme yapacaksınız?” sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“Sayın Perinçek’in açıkladığı bir düşünce dolayısıyla yargılanmasını doğru bulmuyoruz. Düşünce özgürlüğü dediğimiz bir kavramın arkasında hep beraber durmak zorundayız. Bütün çağdaş dünyanın durması gerekiyor, bu bağlamda görüşülecek olan davanın da olumlu sonuçlanacağı kanısındayım.”

Görüşmede ne gibi sorunların dile getirildiği yönündeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Pek çok sorun var aslında dile getirilen. Günlük yaşamda karşılaşılan sorunlar var, kullanılan dilde yaşanan sorunlar var, nefret söylemi kapsamında ele aldıkları sorunlar var. Aslında baktığımız zaman hepimiz aydın olan insanların yüreğinde insan sevgisi olan insanların bütün bu sorunlara karşı duyarlı olması gerekiyor. Aynı duyarlılığı biz de göstereceğimizi ifade ettik. Aslında medyanın da bu konuda duyarlılığı var. Aynı duyarlılığı toplumun değişik kesimlerinin de sergilemesi gerekiyor.”

Haziran ayındaki genel seçimlerde cemaatlerden aday gösterip göstermeyeceklerine dair soruya Kılıçdaroğlu, “Bu konuda henüz daha oturup bir karar vermiş değiliz. Kişiler bağlamında bir değerlendirme yapmak henüz erken. Eğer böyle bir talep olursa elbette o talep de değerlendirilir” yanıtını verdi.

Toplumun her kesimini kucaklamak istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Hiçbir kesime bizimle farklı dünya görüşünde olsa bile sert bir üslup kullanmamaya özen gösteriyoruz. Siyaset ülkenin sorunlarını çözmeye kilitlenmeli, siyaset kişisel çıkar alanı olmamalı. Ama bugün geldiğimiz noktada siyaset kişisel çıkar aracı haline gelmiş durumda buda bizi rahatsız ediyor” diye konuştu.


azinliklar CHP
Görüşmede CHP Genel Başkan Yardımcıları Murat Özçelik ve Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de hazır bulundu.

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi