fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Çin Hükümeti İlkokul Öğretmenlerini Siyasi Eğitimi Vermeye Zorluyor

Çin hükümeti ilkokul öğretmenlerini marksizm, ateizm ve sosyalizm eğitimi vermeye zorluyor.

Çin hükümeti ülke genelindeki tüm okullarda marksizm, ateizm ve sosyalizm yönlendirmesi olan eğitimlerin verilmesi için öğretmenlere birer emir ve yönerge mektubu gönderdi.

China Aid haber kaynağının aktardığı bilgilere göre; Çin Komünist Partisi yetkilileri, Zhejiang eyaletindeki öğretmenleri, Komünist Parti üyeleri için hazırlanan herhangi bir inanca inanmayacaklarına dair söz verdikleri resmi bir belge imzalamaya zorladı.

Yeni yönerge doğrultusunda tüm öğretmenler; Marksist düşünce yapısını, ateizmi ve herhangi bir dine mensup olunmaması gerektiğini yeni nesle öğretmek zorunda oluşunun dışında öğrenciler ile dini kapsayan herhangi bir konuşma yapması ya da dini yayması durumunda Çin Komünist Partisi tarafından cezalandırılacak.

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü International Christian Concern; Çin’deki öğretmenlerin Komünist Parti üyesinin herhangi bir inanca inanmama vaadinin yer aldığı evrakın 3 kopyasını imzalamaları zorunlu kılındı.  

Böylece aslında hükümet, Çin okullarında komünist ideolojiyi denetleyip, finanse etmesine ek olarak zorunlu olarak teşvik edilmesini de şart koşmuş oldu.

Zhejiang Eyaleti

Son yıllarda, ”Çin’in Yeruşalimi” olarak bilinen Zhejiang Eyaletindeki Hristiyanlara karşı zulümlerin sayısı bir hayli arttı.

Yerel yetkililer önce 2017 yılında reşit olmayanların herhangi bir dini etkinliğe veya ibadet hizmetine katılmasını yasakladı ardından 2018 yılında 300’den fazla Hristiyan çocuktan, herhangi bir dine mensup olmadıklarına ve olmayacaklarına dair belge imzalamalarını istedi.

Bob Fu

China Aid Başkanı Bob Fu, Çin’in bu katı yaptırımlarını: “Çocuk inancına karşı açılan bir savaş” olarak nitelendirdi.

Bob Fu: “1960 yılındaki Kültür Devrimi’nden bu yana ilk kez, Çin’deki çocuklar inançlarını halka açık bir şekilde reddetmek zorunda kalıyorlar. Uluslararası toplum buna karşı çıkmalıdır” açıklamasında bulundu. (cnl.news)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Tarihi Manastır Kaderine Terk Edildi

Van Gölü'ne karşı ihtişamlı güzelliğiyle bilinen ve 700 yıl önce yapıldığı tahmin edilen Van'ın Gevaş ilçesindeki tarihi...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi