3 Haziran 2023 Cumartesi

Çin Hükümeti, Kiliselerden Tam Sadakat Talep Ediyor

Çin’in güneydoğusunda hükümet yanlısı Hristiyan liderler, devlet kontrolündeki kiliselerin yeniden değerlendirilmesi ve din adamları üzerindeki kontrolün güçlendirilmesi için konferans düzenledi.

Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi ve Fujian Hristiyan Konseyi tarafından düzenlenen konferansta, kiliselerin ve din adamlarının Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) sosyal ilkelerine bağlı olmaları gerektiği belirtildi. Konferansta konuşma yapan Fujian Normal Üniversitesi’nden Prof. Zhang Huarong, devlet onaylı grupların her düzenlemeyi uygulaması ve kiliselerini sıkı bir şekilde yönetmesi gerektiğini söyledi.

China Aid’e göre, son yıllarda hükümet kontrolündeki Hristiyan gruplar, din adamlarına yönelik yıllık teftişler, incelemeler ve lisans yenilemeleri düzenledi. Devlet kontrolündeki resmi bir kuruluş, dini politikalar ve düzenlemelerle ilgili eğitim seminerlerine katılan din adamlarının kapsamlı şekilde değerlendirmesini yapacak. Son zamanlarda din adamlarına yönelik eğitim seminerleri, Başkan Xi Jinping’in ‘‘ülkenizi sevin, Çin Komünist Partisini sevin ve sosyalizmi sevin’’ gibi düşüncelerini içeriyor.

China Aid, yıllık teftişin amacının komünizme daha iyi hizmet etmeleri için din adamları üzerindeki ÇKP ideolojisini güçlendirmek olduğunu belirtti. Raporda, siyasi bağlılığın her şeyin üzerinde olduğu düşüncesi işleniyor.

İnsan hakları gruplarına göre, yetkililer Hristiyanlar üzerindeki baskıları artırdı. Geçtiğimiz yıllarda yetkililer, Hristiyanlığı baskı altına almak için çeşitli yasalar ve politikalar benimsedi. Bu düzenlemeler, sözde tüm vatandaşlara inanç özgürlüğü sağlayan anayasayla çelişiyor. China Aid’e göre, bu politikalar Çin’de Hristiyanlığı tamamen millileştirme çabasının bir parçası. 

Ülkede Katolik Kilisesi ve Protestan Kilisesi yasal olarak tanınmasına rağmen, devlet tarafından denetim altında tutuluyor. Düzenlemelere göre, Hristiyanlar çeşitli cezalara maruz kalmamak için hükümet tarafından kaydedilmelidir. Geçtiğimiz yıllarda izinsiz olduğu gerekçesiyle onlarca kilise ve Hristiyan kuruluşu kapatıldı ve haçlar yıkıldı. Cemaat üyeleri tutuklandı ve para cezasına çarptırıldı.

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi