29 Eylül 2023 Cuma

Çin Hükümeti, Kiliselerden Tam Sadakat Talep Ediyor

Çin’in güneydoğusunda hükümet yanlısı Hristiyan liderler, devlet kontrolündeki kiliselerin yeniden değerlendirilmesi ve din adamları üzerindeki kontrolün güçlendirilmesi için konferans düzenledi.

Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi ve Fujian Hristiyan Konseyi tarafından düzenlenen konferansta, kiliselerin ve din adamlarının Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) sosyal ilkelerine bağlı olmaları gerektiği belirtildi. Konferansta konuşma yapan Fujian Normal Üniversitesi’nden Prof. Zhang Huarong, devlet onaylı grupların her düzenlemeyi uygulaması ve kiliselerini sıkı bir şekilde yönetmesi gerektiğini söyledi.

China Aid’e göre, son yıllarda hükümet kontrolündeki Hristiyan gruplar, din adamlarına yönelik yıllık teftişler, incelemeler ve lisans yenilemeleri düzenledi. Devlet kontrolündeki resmi bir kuruluş, dini politikalar ve düzenlemelerle ilgili eğitim seminerlerine katılan din adamlarının kapsamlı şekilde değerlendirmesini yapacak. Son zamanlarda din adamlarına yönelik eğitim seminerleri, Başkan Xi Jinping’in ‘‘ülkenizi sevin, Çin Komünist Partisini sevin ve sosyalizmi sevin’’ gibi düşüncelerini içeriyor.

China Aid, yıllık teftişin amacının komünizme daha iyi hizmet etmeleri için din adamları üzerindeki ÇKP ideolojisini güçlendirmek olduğunu belirtti. Raporda, siyasi bağlılığın her şeyin üzerinde olduğu düşüncesi işleniyor.

İnsan hakları gruplarına göre, yetkililer Hristiyanlar üzerindeki baskıları artırdı. Geçtiğimiz yıllarda yetkililer, Hristiyanlığı baskı altına almak için çeşitli yasalar ve politikalar benimsedi. Bu düzenlemeler, sözde tüm vatandaşlara inanç özgürlüğü sağlayan anayasayla çelişiyor. China Aid’e göre, bu politikalar Çin’de Hristiyanlığı tamamen millileştirme çabasının bir parçası. 

Ülkede Katolik Kilisesi ve Protestan Kilisesi yasal olarak tanınmasına rağmen, devlet tarafından denetim altında tutuluyor. Düzenlemelere göre, Hristiyanlar çeşitli cezalara maruz kalmamak için hükümet tarafından kaydedilmelidir. Geçtiğimiz yıllarda izinsiz olduğu gerekçesiyle onlarca kilise ve Hristiyan kuruluşu kapatıldı ve haçlar yıkıldı. Cemaat üyeleri tutuklandı ve para cezasına çarptırıldı.

Ermeni Rahip, Karabağ’da Hristiyan Mirası için Endişeli

Peder David, Dağlık Karabağ'ın kadim Hristiyan mirası için endişe duyduğunu belirtti. 33 yaşındaki Ermeni rahip, Azerbaycan sınırındaki...

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde, Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi'nde, Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini'ne riyaset...

Hristiyan Hemşire, Dine Hakaret Suçlamaları Sorununa Değindi

Pakistan'da dine hakaret suçlamasıyla karşılaşan Hristiyan hemşire, Kuzey Amerika'da yeni bir hayata başladı.32 yaşındaki Tabitha Nazir Gill’in...

Medya, Tanrı Sözü’nü Duyurma Aracı Olarak Kullanılıyor

Hindistan'da Diyakonlar Medyayı Müjdeleme Aracı Olarak Kullanmayı ÖğreniyorSt. Peter's Papalık Enstitüsü'nden kırk diyakon, Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi