23 Haziran 2021 Çarşamba

Çin Makamları Kilise Haçlarını İndirmeye Devam Ediyor

Catholic Herald yayınının aktardığı verilere göre; Çin Komünist yetkililer Anhui Katolik Episkoposluğunun bulunduğu bölgedeki iki kilisenin haçlarını indirdi.

Anonim kaynakların anlattıklarına göre, Çin makamları tarafından resmi hizmet izni bulunan Meryem Ana Kilise’nin haçı, 18 Nisan 2020 tarihinde indirildi. Anhui Katolik Episkoposluğuna bağlı Meryem Ana Kilisesi’nde cemaate ibadet hizmeti veren veya dini faaliyet gösteren bir rahip ya da rahibe olmadığından cemaat uzun bir süre kendi içerisinde ibadet hizmetleri gerçekleştirmeye devam ediyordu. 

Haçın indirilmesinden 5 gün önce Meryem Ana Kilisesi cemaati yerel yetkililere baş vurarak kilisenin tamiri için izin istediler, ancak yetkililer bölgedeki tüm Katolik ve Protestan kiliselerinin haçlarını indirme planı olduğu söyleyerek talebi geri çevirdi. 

16 Nisan tarihinde yerel yetkililer ülkenin baş yönetiminden gelen bir karar olduğunu öne sürerek cemaatten kilisenin anahtarını teslim etmelerini istedi. Fakat öne sürdükleri söz konusu talebi destekleyen herhangi bir belge göstermediler. 

Yardım için yerel episkoposluğa giden kilise cemaati, Katolik Vatansever Derneği’nin yerel ofisine yönlendirildiler fakat orada da kilise haçlarının indirileceğine dair herhangi bir resmi karardan habersiz oldukları söylendi. 

İkinci bir yıkım olayı ise yine aynı bölgede öğle saatlerinde gerçekleşeceği haber edilmesine rağmen 19 Nisan sabahında meydana geldi. Kilise haçının indirilme prosedürü polis ekiplerinin gözetimi altında gerçekleştirildi. Haçın yıkımı sırasında kimsenin kiliseye girmesine, yıkımı izlemesine veya fotoğraf çekmesine izin verilmedi. Fotoğraf ya da video çekmeye çalışılması durumunda polis ekipleri telefonlara ve fotoğraf makinelerine el koymaya başladı. 

Catholic Herald’ın yayınına göre Ekim 2018’den bu yana Çin genelindeki kiliselerden yüzlerce Haç indirildi.

Anonim kalmayı tercih eden yerel rahiplerin anlattıklarına göre, cemaatlerin çoğu yetkililerin kilise haçını indirmesine izin vererek kilise binasını yıkımdan kurtardıklarını açıkladı. (cnl.news/O.D)

DSÖ: Yoksul Ülkelere Dağıtılan Aşılar Tükendi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) COVAX kapsamında yoksul ülkelere dağıtılmak için sağlanan aşıların tükendiğini duyurdu.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),...

Noel Baba, Demre’de Gecikmeli Olarak Anıldı

Dünyada 'Noel Baba' olarak tanınan 'Aziz Nikolaos', mezarının bulunduğu Antalya'nın Demre ilçesinde anıldı. Her yıl ölüm yıl...

Van’daki Saint Thomas Ermeni Manastırı Kaderine Terk Edildi

Van Gölü’ne karşı ihtişamlı güzelliğiyle bilinen Saint Thomas Ermeni Manastırı, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı...

Papa Françesko: ‘‘Küçük Gıda Üreticilerine Yardım Edin’’

Papa Françesko, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın küçük gıda üreticilerine yardım etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi