2 Aralık 2021 Perşembe

Çin Rejimi, Hristiyanlara Ölen Askerler İçin Dua Etmelerini Söyledi

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Hristiyanları komünizmi desteklemek adına daha fazla adım atmaya zorladığı bildirildi. Hristiyanların hayatlarını kaybeden komünist askerleri onurlandırmaları, aksi takdirde sonuçlarına katlanmaları gerektiği emredildi.

Bitter Winter’a göre, ÇKP geçtiğimiz günlerde hükümet kontrolündeki Üç Benlik Kilisesi’ne bağlı tüm cemaatlere yeni buyrukları detaylandıran bir yönerge gönderdi. ‘‘Yerel kiliseler ve cemaatler, Covid-19 tedbirlerine bağlı kalarak küçük ve merkezi olmayan bir biçimde barış duası etkinliğini gerçekleştirebilir’’ ifadelerinin yer aldığı yönergede, kiliselerde Çin halkının Japon ordusuna karşı zaferinin 76. yıl dönümünün anılması istendi.

Kiliselerin, dua etkinliğini düzenlediklerine dair yazılı ve görsel kanıtları 10 Eylül tarihine kadar Çin Hristiyan Konseyi Medya Hizmetleri Departmanına göndermeleri istendi.

CBN News, son yıllarda ülkedeki Hristiyanlara yönelik saldırıların yoğunlaştığını bildirmişti. ÇKP, Başkan Xi Jinping’in rejimine tehdit olarak kabul ettiği için dinleri ortadan kaldırmaya çalışıyor. Çin’de Komünist Parti üyelerinden daha fazla Hristiyan yaşıyor, ancak bu gerçek yetkililer tarafından kabul edilmiyor.

Son zamanlarda WeChat Hristiyan’ın kamuya açık hesaplarını kapatıldı ve Kutsal Kitap uygulamaları Çin’deki çevrimiçi uygulamalardan kaldırıldı. Temmuz ayında, pastörlere ÇKP’nin yüzüncü yıl dönümünü kutlayan Başkan Xi’nin konuşmanın bir bölümünü içerecek şekilde vaazlarını paylaşmaları emredildi. Ayrıca çok sayıda pastör, dini materyallere sahip olduğu ve Müjde’yi duyurduğu için tutuklandı.

Çin, Hristiyanlara yönelik zulmün incelendiği Open Doors 2021 Dünya İzleme Listesi’nde 17. sırada yer alıyor. (cbn)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi