8 Mart 2021 Pazartesi

Çin Yazıtları İncil’in Doğruluğunu Kanıtlıyor

Çin bilim adamı Chang Kay Tong, ilk Çin medeniyetinin başlangıcında yerli halkın tapındığı Tanrı ile İncil’de bahsi geçen Tanrı’nın aynı Tanrı olduğunu tespit etti. Dr. Chang, söz konusu başarıya, 7 yıl boyunca tarihsel kayıtları inceleyerek ulaşmayı başardı.

Chang Kay Tong, uzun yıllar sonra çok önemli deliller elde etmeyi başardı. Bu deliller Tanrı’nın varlığını kanıtlıyor ve hatta İncil’de geçen metinlerin gerçek olduklarını ispatlıyor.

Dr. Chang Kay Tong, “Geleneksel bir Çin ailesinde yetiştirildim. 19 yaşımda Hristiyanlığı kabul ettim. O an için inançlarımı göz ardı ettiğimi ve Çin kültüründen uzaklaştığımı düşünüyordum. Çünkü Çin halkının büyük bir çoğunluğu Hristiyanlığı Batı dini olarak görür. Açık söylemek gerekirse Hristiyanlığa geçiş sürecim oldukça sancılıydı. Ailem ve arkadaşlarım dahil olmak üzere, benim artık bir Çinli olmadığımı söylüyorlardı. Bu beni bugün elde etmiş olduğum bulguları araştırmaya iten başlıca sebeplerden bir tanesiydi. Araştırmalarım sonucunda elde ettiğim ilk şaşırtıcı detay ise, eski Çin halkının aslında tek bir Tanrısı olduğu, kanısıydı. Bu detay beni daha da meraklandırdı ve daha da derine inmeye karar verdim. Şimdi ise bir Hristiyan olarak aslında Çin kültürümü satmadığım tam tersine onu yaşattığımı hissediyorum” dedi.

Dr. Chang ‘in söylediklerine göre Pekin’deki Cennet Tapınağı, Çin karakterlerinin İncil’le bağlantısını araştırmaya başlamasındaki ilk adımı olmuş.

Dr. Chang araştırmaları hakkında, “Cennet Tapınağı, Çin’in en eski ve en iyi mimarlık örneklerinden biridir. Bir gün tapınağı gezerken şöyle düşündüm; ‘’Burada ne put ne de putlara ait herhangi bir şey var.’’ Tüm tapınakta sadece bir tane tanrı için oluşturulmuş anıt tableti bulunuyor. Bu konu fazlasıyla ilgimi çekti ve araştırmaya koyuldum. Neticesinde Eski Çin halkının sadece bir Tanrısı olduğunu öğrendim. Tüm bu araştırmaları yaptığım dönemde Tanrı’yı konu alan Çin klasiklerinin tamamı artık dijital ortama aktarılmıştı. Bu) yüzden Pdf olarak istediğim kitaba ulaşma fırsatı bulmuştum. Kutsal Kitap ile antik Çin yazıtlarındaki Tanrı tarifi birebir tutuyordu. Anlayacağınız üzere her şey Cennet Tapınağı ile başladı. Yani Antik Çin topluluklarının inandığı Tanrı ile İncil’de bahsi geçen Tanrı aynı. Çin halkının çoğu kendi tarihi hakkındaki bu değerli bilgiyi bilmiyor bu yüzden herkesin bunu öğrenmesi için kitap yazdım. Eski Çin yazıtları İncil yazılmadan çok önce kaleme alınmıştı. Bu yazıtlarda İncil’de bahsi geçen hikayelerin kaleme alındığını gördüm. Yani Çin halkı İncil’de bahsi geçen olayları çok önceden biliyordu. Bu önemli ayrıntılar İncil’in doğruluğunu direkt olarak kanıtlıyor” açıklamasında bulundu.

Dr. Chang, Çin karakterlerinin İncil ile İncil’le bağlantısını ayrıntılı bir şekilde diğer insanlara gösterebilmek için ‘’Atalarımızın İnancı: Antik Çin’de Tanrı Arayışı’’ adlı bir kitap yazdı.(316news, cnl.news/Olga Daşcinscai)

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi