2 Aralık 2021 Perşembe

Çin’de 1 Yıl İçinde 100’den Fazla Zulüm Vakası Belgelendi

ABD merkezli zulüm gözlemcisi, Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasında Hristiyanlara yönelik 100’den fazla zulmü vakasını belgelediğini bildirdi.

Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC) tarafından yayınlanan bir rapora göre, geçtiğimiz yıl boyunca kiliselere yönelik baskılarda artış yaşandı. Raporda, ‘‘Kiliseler sadece kapatılmakla ve yıkılmakla kalmadı, aynı zamanda pastörler ve inanlılar daha sık tutuklandı’’ ifadeleri yer aldı.

Bu ayın başlarında polis memurları, din işleri bürosu yetkilileri ve yerel okul bölgesi yöneticileri de dâhil olmak üzere 30’dan fazla yetkili, Harbin kentindeki Maizi Hristiyan Müzik Lisesi’ne baskın düzenledi. Ağustos ayında, Sichuan eyaletindeki Chenghua Bölgesi memurları, Early Rain Covenant Kilisesi üyelerinden oluşan küçük bir grubun ibadet için toplandıkları eve baskın düzenledi.

Rapora, dini grupları asimile etmek için uygulanan bir devlet kampanyası olan 14 ‘Çinlileştirme’ vakasının yaşandığını ekleyen ICC, ‘‘ÇKP, ülkedeki çok sayıda kiliseyi, özellikle de kendi denetimine teslim olmayı reddedenleri yıktı ve ortadan kaldırdı’’ dedi.

ICC, kilise kitapçısının Kutsal Kitap yerine ÇKP’nin kurucusu olan Mao Zedong’un kitabını satmaya zorlandığını bildirdi. Din İşleri Bakanlığı ise, Hristiyanlara Başkan Xi’nin kitabını incelemelerini ve konuşmalarını ezberlemelerini emretti. ICC, hemen hemen her eyalette Hristiyanlara yönelik zulmün yaygınlaştığı ve özellikle Sichuan, Hebei ve Fujian eyaletlerinde belirgin olduğunu söyledi. ICC’nin Güneydoğu Asya Bölge Müdürü Gina Goh, ‘‘Çin’de inançlı insanların baskı altına alınması bizim için sürpriz değil. Sincan’dan Sichuan’a, devlet onaylı kiliselerden yeraltı kiliselerine, sözlü tehditlerden tutuklanmaya kadar devam eden olaylarda inanlılar sürekli olarak izleniyor ve zulme maruz kalıyor’’ dedi.

60’tan fazla ülkede Hristiyanların maruz kaldığı zulmü izleyen Open Doors USA, Çin’de yaklaşık 97 milyon Hristiyanın yaşadığını ve bunların büyük bir kısmının yasadışı olarak kabul edilen yer altı kiliselerinde ibadet ettiğini belirtti. (CP)

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi