3 Mart 2021 Çarşamba

Çin’de İlahilerin Fotokopisinin Çekilmesi Bile Yasaklandı

Yeni bir rapora göre Çin, son aylarda dini materyallerin basılmasına ilişkin yasakları artırdı, matbaaları olası ihlaller için denetleyen yetkililer ilahilerin kopyalanmasını bile yasakladı.

Henan eyaletindeki Luoyang’da matbaa işleten kişi, Bitter Winter’a 14 Eylül’de denetlendiğini söyleyerek ‘‘Herhangi bir dini içerik konuyu dini değil, siyasi kılıyor. Ülkede dini inançlara hoşgörü gösterildiği söylense de, insanların özgürce uygulayabildiği tek inanç Komünist Partisi’nde’’ açıklamasında bulundu.

Bitter Winter, birden fazla matbaayı ziyaret etti. İşletme sahibi, ‘‘Depomu kontrol ettiler, tüm kayıtları incelediler ve hatta içeriğin yasaklı olup olmadığını görmek için yerdeki kâğıtlara bile baktılar. Yasaklı bir içerik bulunması durumunda para cezası alabilirim, daha kötüsü işletmem kapatılabilir’’ dedi.

Yasadışı dini materyallerin basılmasına ilişkin yasak, ilahilerin fotokopisinin çekilmesini de içeriyor. Luoyang’da başka bir kişi, ‘‘Sıkı soruşturmalar nedeniyle ilahileri içeren iki sayfayı bile fotokopi çekmeye cesaret edemiyorum. Dini materyalleri kopyalamaya gelen herkesi ihbar etmem söylendi’’ dedi. 

Bir matbaanın satış departmanı müdürü, bir dükkânın kapatıldığını ve personelin tutuklandığını söyleyerek, ‘‘Hükümet özellikle Hristiyan içerikli materyallerin basılmasına izin vermiyor. Kanunlara uymayan herkes hapse atılabilir. Kesinlikle geçemeyeceğimiz bir çizgi bu’’ ifadelerinde bulundu.

Başka bir dükkânda çalışan kişi ise, ‘‘Bir metnin dini olup olmadığından emin değilsek kopyasını saklamalı ve yetkililere bildirmeliyiz’’ dedi. (CHL)

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Patrik Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 1 Mart Pazartesi günü, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’u kabul etti....

Salgına Rağmen Bazı Hristiyan Kitapçılar Satışlarını Artırdı

Salgın döneminde zorunlu kapanmalara ve sosyal mesafeye rağmen, 2020'de bazı Hristiyan kitapçıların genel satışlarının arttığı görüldü.Christian Retail...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi