20 Ağustos 2022 Cumartesi

Çin’de Katolik Episkopos ve 7 Rahip Tutuklandı

Çin’in Hebei eyaletinde Vatikan tarafından atanan bir Katolik episkopos ve yedi rahip tutuklandı.

Rahiplerin, 20 Mayıs’ta sayısı bilinmeyen teoloji öğrencileriyle birlikte ‘ülkenin dini işlerle ilgili yeni düzenlemeleri ihlal ettikleri’ gerekçesiyle gözaltına alındıkları bildirildi.

UCANews, Xinxiang Episkoposluğu’ndan 63 yaşındaki Episkopos Joseph Zhang Weizhu’nun tutuklandığını duyurdu. Tutuklamaların, episkoposluğun terk edilmiş bir fabrika binasını kullanmaya başlamasından sonra gerçekleştiği bildirildi.

Xinxiang Episkoposluğu, Çinli yetkililer tarafından tanınmıyor. Episkopos Zhang, devlet onaylı Katolik Kilisesi Episkoposlar Konferansı’nın (BCCCC) ve Çin Yurtsever Katolik Birliği’nin (CPCA) onayı olmadan 1991’de gizlice atandı.

Tutuklamalar 1 Mayıs’ta Çin’de din görevlilerine yönelik yeni idari tedbirlerin yürürlüğe girmesinin ardından gerçekleşti. Yeni düzenlemede din görevlilerinin niteliklerine ilişkin şartlar yer alıyor. Buna göre, episkoposların devlet onaylı Çin Katolik Episkoposlar Konferansı tarafından onaylanması ve atanması gerektiğini belirtiliyor.

AsiaNews, episkoposun ve rahiplerin bir otelde hücre hapsinde tutulduğunu bildirdi. Tutuklanan öğrenciler ise serbest bırakıldı, ancak teoloji eğitimine devam etmeleri yasaklandı.

Hristiyan Dayanışma Birliği (CSW) Genel Müdürü Mervyn Thomas, ‘‘Hristiyan Dayanışma Birliği, din görevlilerine yönelik yeni düzenlemeler getirilmesinin ardından gerçekleşen tutuklamaları kınıyor ve dini topluluklar üzerindeki baskıların artacağına dair endişeleri doğruluyor. Hristiyanların ve inançları nedeniyle Çin’in dört bir yanında tutuklu bulunanların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca uluslararası toplumu, dini liderlere yönelik keyfi gözaltı ve taciz vakalarını gündeme getirmeye teşvik ediyoruz’’ dedi. (premierchristian)

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi