7 Mart 2021 Pazar

Çin’de kiliselere baskılar artıyor

Çin’de Hristiyanlara karşı zulümler artıyor. Yetkililer Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde rahipleri ve Hristiyan aileleri gözaltına aldılar.

Yardım kuruluşları, Uygur Özerk Bölgesinde baskılara dair haberler alıyorlar. Alınan bilgilere göre, Hristiyan evleri hedef alındı, birçok Hristiyan gözaltına alındı bir aile de ev hapsine alındı.

Ülkenin Güneyindeki Hotan şehrinde ise bir gün içinde birkaç kilise basıldı. Hristiyanlar saatlerce sorgulandı. Bir pastörün eşi de göz altına alınanlar arasında. Kocası  Zhong Shuguangonly seyahatte olduğundan tutuklamadan kurtuldu. Pastörün eşi ertesi gün serbest bırakıldı. Zhong internet üzerinden açıklama yaparak Hristiyanlar için dini özgürlük eksikliğini protesto etti. Pastör, bundan evvel de dini toplantılar düzenlediği için para cezasına çarptırılmıştı.

Zhong, zulme uğrayan Hristiyanlar için dua ederek ” Güvenle donatılmak, sevecenlik, ve sevgi dolu kalpler oldukça onlar kendi inançlarını koruyabilirler ” dedi.

Çin’in yardım kuruluşu China Aid’e göre, Hristiyanlara yapılan zulümler Sincan Uygur Özerk Bölgesinin dışında da meydana geliyor. Bütün ailesi Kara listede olan pastör Lou Yuanqi’ya tren bileti  almasına bile izin verilmedi.

Pastör Lou Yuanq “Evvelsi gün yetkililer aradı ve çocuklarımızı iade etmelerini istediler. Çocuklarımız bizimle yaşamıyorlar sadece bir kızımız bizimle yaşıyor dedim. Diğer çocuklarımız Urumçi’de. Kamu güvenliği bürosu bizi aradı ve çocuklarımızı arayarak eve dönmelerini söylememiz gerektiğini söyledi. Neden diye sordum. Onların bilgilerini almak, fotoğraflarını çekmek ve kan testi yapmak için dediler. Hepsinin evli olduğunu ve kariyerlerine başladığını söyledim. Benim kimliğimi bile götürdüler ve bir süre sonra geri verdiler.” dedi. (SG)

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi