10 Nisan 2021 Cumartesi

Çin’de Kutsal Kitaplar Toplatılıyor

Yeni bir rapora göre, Çin’de hükümet yetkilileri son aylarda ‘yasadışı yayınları’ ortadan kaldırma çabasının bir parçası olarak Hristiyanlığa yönelik yoğun bir baskı uygulamakla beraber, kiliselerden Kutsal Kitapları toplatmaya başladı.

Fotoğraf: Getty Images

Kayıtlı olmayan yeraltı kiliselerinin yanı sıra devlet kontrolündeki kiliselerden biri olan Üç-Benlik kiliseleri de hedef alındı.

Jiangxi eyaletindeki Üç-Benlik Kilisesi pastörü, Bitter Winter’a, ‘‘Kutsal Kitaplarımız elimizden alınırsa, bizler artık yokuz. Cemaat üyelerimizden onları dağlarda gizlemelerini istemeyi düşünüyoruz’’ açıklamasında bulundu.

Bitter Winter, Aralık ayında, yaklaşık 10 hükümet yetkilisinin ülkede basılmamış veya yasadışı yazıcılarda basılmış ‘korsan Kutsal Kitap’ arayışı sonucunda Jiangxi’de farklı bir Üç-Benlik Kilisesi’ne baskın düzenlediklerini bildirdi. Pastör onlara kilisenin sadece ülkede basılmış yasal kitaplara sahip olduğunu söylese de, yetkililer 30 adet Kutsal Kitap’a el koydu.

Zulüm gözlemcisine göre, ülke çapında ‘pornografiyi ve yasadışı yayınları ortadan kaldırmak’ kampanyasının bir parçası olarak tüm ülkede benzer baskınlar gerçekleştirildi.

Hükümet yetkilileri Jiangxi eyaletinde bir yeraltı kilisesine baskın düzenledi

Kutsal Kitap, ilahi kitapları ve diğer dini yayınlara el koyan yetkililer cemaatin kimlik bilgilerini de kaydederek, yeniden karşılaştıkları durumda onları tutuklamakla tehdit etti.

Bazı yerlerde, kilise üyeleri Kutsal Kitaplarını kiliselere getirmeyi bıraktı. Aralık baskınında 100’den fazla Kutsal Kitap’ın korsan olduğu iddiasıyla el konan Üç-Benlik Yedinci Gün Adventist Kilisesi’nde de durum bundan ibaret.

Bitter Winter, cemaatin yetkililerin düzenlediği baskınlar nedeniyle Kutsal Kitapları kiliseye getirmediğini söyledi. ‘‘Her ibadetten sonra vaazda referans gösterilen bölümler evde okunuyor’’ açıklamasında bulunuldu.

Zhejiang eyaletindeki Üç-Benlik Kilisesi’nden bir pastör, yasadışı Kutsal Kitap’a sahip olduğu iddia edilen kiliselerin 430 $ ila 1.400 $ (ABD Doları) arasında para cezalarıyla tehdit edildiğini söyledi.(Christianheadlines)

Metropolit Konstantin Harisiadis Vefat Etti

Rum Ortodoks Patrikliği’nin en kıdemli metropolitlerinden İznik Metropoliti Konstantin Harisiadis’in vefat etti. İznik Metropoliti'nin vefatı sadece Rum...

Ortodoks Halkına Yönelik Saldırılar Artarak Devam Ediyor

Son zamanlarda çeşitli ülkelerde barışçıl Ortodoks halkına yönelik bir dizi rahatsız edici saldırılar oldu. "Ukrayna Ortodoks Kilisesi"nin...

Myanmar’da Yüz Tanıma Sistemi, Zulüm Endişelerini Artırıyor

Myanmar askeri hükümeti, yüz ve araç plaka tanıma yazılımı ile donatılmış 335 güvenlik kamerası sistemine sahip. Bu...

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ziyaretlere Kapatıldı

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi, bir personelin Koronavirüs'e yakalanması sonucu, ziyaretlere kapatıldı.Patrikliğin Facebook hesabından yapılan açıklama şu şekilde:''Patrikhanemizde...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi