27 Şubat 2021 Cumartesi

Çin’deki Kiliseler Hükümete Bağışta Bulunmaya ya da Kapanmaya Zorlanıyor

Çin’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, Kovid-19 salgını nedeniyle kapanmaya zorlanan Çin’in belirli bölgelerindeki devlet destekli kiliseler sadece Çin hükümetine bağışta bulunursa yeniden açılabilecek.

Doğu Şantung’a bağlı vilayet kategorisine giren Heze’de Üçlü Birlik Kilisesi yöneticilerinden biri, Bitter Winter’la yaptığı röportajda, bölgedeki devlet tarafından desteklenen kiliselere koronavirüsten etkilenen bölgeler için para toplamaları emredildi. Yöneticiye göre, Diyanet İşleri Bürosundan gelen yetkililer, bağış yapmazlarsa birçok kiliseyi kapatmakla tehdit etti.

Üçlü Birlik Kilisesi yöneticisine göre, Zhejiang eyaletinin başkenti Hangzhou’daki kilise cemaatinin hükümete bağış yapması için zorlandı ve “Tek başına yaşayan ve hiçbir geliri olmayan yaşlılardan bile para istendi” diye sözlerine ekledi.

Koronavirüs salgını sırasında Çin’in hükümet partisi ibadethaneleri istismar ederken, normal zamanlarda da Hristiyan hedef oluyordu.

Henan bölgesine bağlı Zhumadian şehrindeki Üçlü Birlik Kilisesi’den bir diyakon, “Devlet, her yıl bizden bağış istiyor. Reddedersek kilisemiz kapanmış olacak” dedi.

“Salgını Bahane Ediyorlar”

Birçok araştırma sonucuna göre, Çin’in hükümet partisi, koronavirüs salgınını fırsat bilerek Hristiyanlara yönelik zulmü arttırdı. Koronavirüs salgını sırasında, çeşitli bölgelerdeki fakir Hristiyan köylülerin inançlarından vazgeçmeleri ve İsa Mesih’in resimleri yerine Başkan Mao ve Başkan Xi’nin portreleriyle değiştirmeleri emredildi veya sosyal yardımlarını kaybedecekleri söylendi. Jiangsu bölgesindeki bazı hükümet yetkilileri karantinayı kullanarak Yixing şehrinde bulunan Xiangbaishu Kilisesi’ni yıktı.

Bitter Winter, daha önce de bazı kiliselerin ulusal marşı söylemesi ve Çin hükümet partisinin emriyle ulusal bayrağı dalgalandırma şartıyla açılmasına izin verildiğini belirtmişti. (CP)

İlgili haber:https://haber.sat7turk.com/cinde-yonetime-baglilik-gosteren-kiliseler-yeniden-aciliyor/

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi