27 Eylül 2022 Salı

Çin’deki Zulümler Dikkat Çekiyor

Release International adlı Hristiyan yardım kuruluş, Çin’deki kiliselere karşı yeniden düzenlenen baskı konusunda uyarıda bulundu. Yardım kuruluşu, Aralık 2021’den bu bugüne Başkan Xi Jinping tarafından başlatılan dine yönelik zulüm kapsamında pastörlerin tutuklandığını ve kiliselerin kapatıldığını bildirdi.

Raporlara göre, acımasız polis saldırılarında iki kadın hastaneye kaldırıldı. Release International’ın ortakları, Sunshine Reformed Kilisesi’ne yapılan baskınların rahatsız edici görüntülerini paylaştı. 21 Ağustos’ta yerel polis, Changchun’daki kiliseye baskın düzenledi. Kiliseye giren polisler, pastörü, eşini ve yedi ihtiyarı götürdü. Baskın sırasında polisin Hristiyanları darp ettiği ve iki kadının bilincini kaybettiği iddia edildi.

Release International, kilise üyelerinin polise saldırılara son vermeleri için yalvardığını söyledi. Cemaat üyelerinden biri zorla götürülürken, polis memuru, cep telefonuyla yaşananları kaydeden bir adamı tehdit etti. Release International, Ağustos ayında yüzlerce polisin Shanxi eyaletindeki ebeveynler ve çocuklar için düzenlenen yaz kampına baskın düzenlediğini bildirdi. Polis yetişkinleri gözaltına aldı ve Hristiyan kitaplarına el koydu. 2019 yılında da aynı şekilde başka bir yaz kampı iptal edilmişti.

Son yaşanan zulüm kapsamında Pastör Alimujiang Yimiti, devlet güvenliğini tehdit ettiği iddiasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yardım kuruluşu, yetkililerin Alimujiang ve diğer mahkûmları komünist propagandaları dinlemeye zorladığını bildirdi. Release CEO’su Paul Robinson, ‘‘Yaşananlar, bizleri kontrol altına almakla ilgili. Kontrol altına alamadıkları her şeyi ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Ortaklarımız Çin’deki kiliselerin Kültür Devrimi’nden bu yana en şiddetli zulme maruz kaldığını söylüyor’’ dedi.

Çin’de dini inançlara yönelik düzenlemeler 2018’de kabul edildi ve Aralık 2021’de Başkan Xi tarafından vurgulandı. Başkan Xi, Çin’de yasadışı kabul edilen inançlara karşı durma çağrısında bulundu. Kiliselerin Marksist dini görüşlere bağlı kalmaları konusunda ısrar eden başkan, dinlere yönelik yasaların daha katı bir şekilde uygulanması istedi. (Premier Christian)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi