9 Mart 2021 Salı

Çinli Öğrencilere Kutsal Kitap Farklı Anlatılıyor

İsa Mesih’in zina eden kadını affettiği hikâye, Çin’deki ders kitaplarında farklı anlatılıyor. Katolik Asya Haberleri Birliği (UCA), ders kitabının hükümet tarafından yönetilen Elektronik Bilim Üniversitesi tarafından yayınlandığını ve mesleki okullarda ‘mesleki etik ve ilke’ kavramlarının öğretilmeye çalışıldığını bildirdi.

Ders kitabında Yuhanna 8. bölümde yer alan zina eden kadının Ferisiler tarafından yakalanıp İsa’ya getirildiği hikâyeden alıntı yapılıyor. Yuhanna 8. bölümde İsa, ‘İçinizde kim günahsızsa ilk taşı o atsın’ der ve kalabalık dağılır. Ardından İsa kadına dönerek ‘Şimdi git ve bir daha günah işleme’ yazıyor ancak Çin’deki ders kitabında İncil metni tamamen değiştirilerek, İsa’nın kadını taşlayarak öldürdüğü iddia ediliyor.

Bir inanlı İncil metninin değiştirilmesinin Kilise için rahatsız edici olduğunu söyleyerek, ‘‘Çin hükümeti, her zaman Kilise tarihini çarpıtmaya, iftira atmaya ve insanların kilisemizden nefret etmesini sağlamaya çalıştığını biliyorum’’ dedi.

UCA News, ders kitabı yazarlarının Çin’de hukukun üstünlüğünü kanıtlamak istedikleri ve hukuka yönelik saygının sosyalizme sorunsuz geçiş için gerekli olduğunu düşündükleri için böyle bir girişimde bulunduklarını belirtti.

İsmini açıklamayan Katolik bir rahip, İncil’deki metnin değiştirilmesinin ‘ahlaka ve yasaya aykırı’ olduğunu söyleyerek, böyle bir kitapla mesleki etiğin nasıl öğretilebileceğini sordu.

UCA News, Hristiyanlık tarihinin ilk kez değiştirilmediğini belirtiyor. Çin’de yaşayan Paul isimli Katolik Kilisesi üyesi, ‘‘Benzer örnekler her yıl tekrarlanıyor, ancak Kilise hiçbir zaman karşılık vermedi ve hak ettiği saygıyı ve özrü göremedi’’ diyor.

Yaşanan bu olay, Komünist liderler tarafından kiliselere ve Hristiyanlara yönelik düşmanca girişimlerin sadece bir örneği.

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri Vefatlarının Yıldönümlerinde Anıldılar

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri, Şınorhk (Kalusdyan), Karekin II. (Kazancıyan), Mesrob II. (Mutafyan), vefatlarının yıldönümleri...

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi