3 Haziran 2023 Cumartesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Acil Yardım Çağrısı

Sel felaketinin 400’den fazla kişinin ölümüne yol açtığı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde Hristiyan yardım kuruluşu acil yardım çağrısında bulundu. 

”Daha Fazla İnsanın Ölmesini İstemiyoruz”

Hristiyan yardım kuruluşu Tearfund, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yüzlerce kişinin ölümüne ve binlerce kişinin evsiz kalmasına neden olan sel felaketinin ardından uluslararası toplumu hayat kurtarmak için hızlı hareket etmeye çağırıyor. Sağanak yağmurun toprak kaymalarını tetiklemesi ve ülkenin doğu bölgesinde dört nehrin taşmasına neden olmasının ardından 400’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Binlerce kişi evlerini kaybetti ya da kayboldu; kiliseler, okullar ve diğer hayati önemli taşıyan binalar beklenmedik şiddetli yağışlar nedeniyle tahrip oldu. 

Tearfund, acil müdahale edilmediği takdirde ölü sayısının artacağı uyarısında bulundu.

Tearfund DRC sözcüsü Hebdavi Kyeya Premier’e yaptığı açıklamada, toprak kaymalarının erişim yollarını engellediğini ve yardım kuruluşlarının devreye girmesini zorlaştırdığını söyledi. Tearfund ekibinin bölgeye ulaşmada zorlandığını ve en az iki gün sürdüğünü belirtti. 

2000’den fazla evin yıkıldığı ve 1000’den fazla kişinin hala kayıp olduğu bilgisini paylaştı. Kyeya en büyük korkusunun kayıp insan sayısının ölümlere dönüşmesi olduğunu söyleyerek, “Bu gerçekten bir yas zamanı ama aynı zamanda bu krizden etkilenen insanlara destek olabilmek için harekete geçilmesi gereken bir zaman” dedi.

Kongo hükümeti 8 Mayıs Pazartesi gününü ulusal yas günü ilan etti ve kurbanların anısına bayraklar yarıya indirildi.

Sel felaketi, Kongo’daki en ölümcül doğal afetlerden biri olarak tanımlanıyor ve Kyeya, yerel halkın sel sonrasında kolera, yetersiz beslenme ve susuzluk dahil olmak üzere çok sayıda yaşam tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

“Eğer çok hızlı bir şekilde bir şeyler yapmazsak, daha fazla insan ölecek” diyen Kyeya, “Temiz su yok, dolayısıyla insanların içecek suyu da yok – tüm su altyapısı zarar görmüş durumda. Tuvaletler yıkandığı için sanitasyon olanakları ortadan kalktı ve bir kolera salgını olabilir. İnsanların yiyecekleri olmadığı için çok yakında yetersiz beslenme olabilir – küçük çocuklar, özellikle beş yaşın altındakiler çok yakında yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalabilir ve ölmeye başlayabilirler. Tearfund hızlı bir müdahale yapmaya çalışıyor, böylece en azından acil olarak hayat kurtarabiliriz, böylece daha fazla insan ölmez. Daha fazla insanın ölmesini istemiyoruz, bu yüzden bir şeyler yapmamız ve gerçekten acilen bir şeyler yapmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Tearfund, uluslararası toplumu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne acil yardım sağlamaya çağırıyor ve Hristiyanları kurbanların aileleri, kayıp olanlar ve destek sağlayan yardım kuruluşları için dua etmeye teşvik ediyor.

Sıcaklıklar ve Yağmurların Yoğunluğu Artacak 

Dünya Meteoroloji Örgütü, artan sıcaklıkların Afrika genelinde yağmurların yoğunluğunu ve sıklığını arttırdığı uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres sel felaketini “iklim değişikliğinin hızlanmasının bir başka örneği” ve “küresel ısınmaya hiçbir katkısı olmayan” ülkeler üzerindeki etkisi olarak tanımladı. (Premier Christian)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi