29 Eylül 2023 Cuma

Depremde Ölü Sayısı 3 Bine Yaklaşırken Hristiyan Gruplar Fas’a Acil Yardım Gönderiyor

Fas’ta yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne ve binlerce kişinin yaralanmasına yol açan yıkıcı deprem, uluslararası yardım çabalarının yanı sıra Umut Konvoyu ve Kurtarma Operasyonu gibi Hristiyan grupların da harekete geçmesine vesile oldu.

Merkez üssü Marakeş’in güneybatısındaki Yüksek Atlas dağlarında meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin, Fas’ta son 120 yılda meydana gelen en şiddetli deprem olarak tarihe geçti.

Ölümlerin çoğunun Marakeş’in güneyindeki ulaşılması zor bölgelerde olduğunu bildiren Sky News, sadece bir kasabada 2 bin kişinin hayatını kaybetmesinden endişe edildiğini de belirtti.

Umut Konvoyu’nun etkilenen bölgelere temel kaynakları sağlamak üzere harekete geçtiğini belirten basın açıklamasına göre, kuruluş hayatta kalanlara gıda, su, hijyen malzemeleri, barınak, battaniye ve jeneratör ulaştırmayı hedefliyor.

Hristiyan grup, Faslıların önümüzdeki haftalarda ve aylarda pek çok zorlukla karşılaşacağı uyarısında bulundu: “Sürekli elektrik, temiz su ve barınağın aniden kaybedilmesi zaten yıkıcı olan durumu daha da kötüleştiriyor.”

Operation Blessing ayrıca ölümcül depremin ardından yardım çalışmalarına destek olmak üzere Uluslararası Afet Yardım ekibinin üyelerini Fas’a gönderiyor.

The Times of London’ın haberine göre, İspanya, İngiltere, Fransa ve Türkiye’nin yanı sıra Birleşmiş Milletler’in de destek verdiği çok sayıda uluslararası kurtarma ekibi Fas’a gidiyor. (CT)

Ermeni Rahip, Karabağ’da Hristiyan Mirası için Endişeli

Peder David, Dağlık Karabağ'ın kadim Hristiyan mirası için endişe duyduğunu belirtti. 33 yaşındaki Ermeni rahip, Azerbaycan sınırındaki...

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde, Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi'nde, Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini'ne riyaset...

Hristiyan Hemşire, Dine Hakaret Suçlamaları Sorununa Değindi

Pakistan'da dine hakaret suçlamasıyla karşılaşan Hristiyan hemşire, Kuzey Amerika'da yeni bir hayata başladı.32 yaşındaki Tabitha Nazir Gill’in...

Medya, Tanrı Sözü’nü Duyurma Aracı Olarak Kullanılıyor

Hindistan'da Diyakonlar Medyayı Müjdeleme Aracı Olarak Kullanmayı ÖğreniyorSt. Peter's Papalık Enstitüsü'nden kırk diyakon, Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi