22 Nisan 2021 Perşembe

Din Adamlarından Suriye’deki Kimyasal Saldırıya Tepki

Marmara Grubu Vakfı tarafından yirmi yıldır aralıksız olarak gerçekleştirilen Avrasya Ekonomi Zirvesi 03 Nisan akşamı düzenlenen geleneksel defile ile başladı. Dün(06 Nisan) sona eren zirveye bu yıl 44 ülkeden 200 devlet adamı, akademisyen, işadamı ve din adamları katıldı.

20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne Türkiye Süryanileri Katolik Patrik Vekili Mgr. Yusuf Sağ, T.C. Diyanet İşleri eski Başkanı Ali Bardakoğlu, Fener Rum Patrikhanesi Patriği Bartholomeos, Türk Süryani Kadim Cemaati Ruhani Reisi Yusuf Çetin ve Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva katılım gösterdi.

Din adamları, Suriye’nin İdlip kentinde yaşanan kimyasal saldırıyı sert sözlerle eleştirdi. Türkiye Süryanileri Katolik Patrik Vekili Monsenyör Yusuf Sağ; “Bir baba olarak kendimden utanıyorum. Bu insanlara eziyet edenlerin hiç mi çocukları yok vicdanları yok. Biz din adamları olarak bunların haksızlıklarını ortaya çıkarmalıyız” dedi.

Oturumda konuşan tüm din adamları dinin terör örgütlerinin propagandası haline getirilmesine tepki gösterdi. Türkiye Süryanileri Katolik Patrik Vekili Mgr. Yusuf Sağ din adamlarının sadece dini yerlerde vaaz veren kişiler olmaması gerektiğini haksızlıklara karşı bir araya gelerek ortak hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. Sağ, “Din önderleri sadece kiliselerde dua etmek vaaz vermek demek değil, yaşanan haksızlıklara isyan etmektir. Çünkü aç kalan insanının gözü görmez. 100 milyon insan açlık sınırındadır. Niye göçmen olmasın niye başka memleketlere göç etmesin ki? Onun kaybedecek bir şeyi yoktur. Silahlara harcananlar açlık için harcansa dünyada açlık kalmaz” dedi.

Türkiye Süryanileri Katolik Patrik Vekili Mgr.Yusuf Sağ Suriye’nin İdlip kentinde yaşanan kimyasal saldırıya da sessiz kalınmaması gerektiğini dile getirdi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos da oturumda yaptığı konuşmada barışa katkı sağlama da dinler arası diyaloğun önemine dikkat çekti. Dinlerin insanları fanatizm noktasına getirebileceğini söyleyen Patrik Bartholomeos,”Dünyada barış, savaşın olmadığı anlamına gelmez aynı zamanda adaletin de insan haklarına saygı olarak görüyoruz. Bu ortak bir başarı standart olarak tarif edilebilir. İnsan onuru en yüce insanlık değeridir. Askeri çatışmaların gelişmesi, insan kaçakçılığı trajedileri, ibadet yerlerinin tahrip edilmesine dini ve kutsal yerlerin kültürel varlıkların tahrip edilmesine karşı en önemlisi de insan hayatını korumalıyız. Mülteci krizi gittikçe artmaktadır. Bütün sivil ve resmi makamlara bu çağrıda bulunuyoruz. Dinin gerçekten de bütün insanlığın barışabilmesi için hayati rol oynayabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Doğu Afrika’da 7 Milyondan Fazla İnsan Açlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Altı Doğu Afrika ülkesinde 7 milyondan fazla insan, koronavirüs salgını, çekirge istilası, çatışmalar ve selle mücadelenin ardından...

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Myanmar’da Ordu’nun İnanç Özgürlüğü İhlali

Myanmar’daki kiliseler, gizli aktivistleri veya yasadışı faaliyetleri aradıklarını iddia eden ordu tarafından sürekli olarak baskınlara ve şiddetli...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi