23 Nisan 2021 Cuma

Dini Grupların, Medyada Adil Temsil Edilmesi Çağrısında Bulunuldu

Medya endüstrisinde nefret suçu olaylarına yol açtığı söylenen olumsuz söylemlerin azaltılarak, dini temsil konusunda iyileştirmeler yapılmasının gerekli olduğunu savunan yeni bir rapor yayınlandı.

Faith and Belief Forum ve Birkbeck’teki Psikososyal Araştırmalar Bölümü tarafından yürütülen çalışmada, medya kuruluşlarının dini grupların kendilerini ifade etmelerine fırsat vermeleri ve basın mensupları tarafından doğru şekilde temsil edilmeleri gerektiği vurgulandı.

Yanlış ve sansasyonel haberlerin dini gruplar üzerindeki ön yargıları güçlendirdiği, nefret suçunda ani artışla beraber şüphe, korku ve şiddet potansiyelini arttırdığı ifade edildi.

Hükümetin asılsız haberlere meydan okumasının ve bunları önleme çabasının ihtiyacı vurgulanırken, gazeteciler ve farklı inanç gruplarından gelenler arasında uyumun sağlanması gerektiğine değinildi.

Raporda, gazetecilerin dini terminoloji ve uygulama konusunda eğitimi dahil olmak üzere, bazı öneriler sunulmakta. Ayrıca raporda farklı inançlardan gelen kişilere, kendi hikayelerini paylaşabilecekleri fırsatların da sunulması istendi. 

Rapor yazarları, ‘‘Medya, bazı insanların bizden olmadığı mesajını verdiğinde, bu mesaj şüpheye neden olarak farklı inançlar arasında bölünmeye yol açmaktadır. Birlikte çalışarak, medyamızın inançlı insanların günlük yaşamlarını daha doğru şekilde yansıtmasını, olumsuz ve asılsız haberlerden uzak kalmasını, empati ve iletişim kurmasını sağlayabiliriz’’ ifadesinde bulundular. (premierchristiannews)

Rum Ortodoks Kiliseleri, ”Mesih İsa’nın Yeruşalim’e Girişi Bayramı”na Hazırlanıyor

Oruç Dönemi'nde her Cuma gerçekleştirilen, “Meryem Ana’ya Övgü” dualarının sonuncusu geçtiğimiz günlerde yapıldı.Ortodoks Cemaatince, Paskalya (Diriliş) Bayramı...

Doğu Afrika’da 7 Milyondan Fazla İnsan Açlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Altı Doğu Afrika ülkesinde 7 milyondan fazla insan, koronavirüs salgını, çekirge istilası, çatışmalar ve selle mücadelenin ardından...

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi