21 Nisan 2021 Çarşamba

Dini inancı olanlar daha mutlu!

Pew Research isimli kuruluşun yaptığı son araştırma dini inanca sahip olanlarla, olmayan insanlar arasında çarpıcı bir farkı ortaya koyuyor. Günlük yaşamında dini inancının gereklerini yerine getiren, bir inanç grubuyla ilişkisi olan insanlar bunlara dahil olmayanlara göre daha mutlular.

Çalışmaya göre ayrıca dini katılımcılık, bir inanca katılım gibi faktörler mutluluğun seviyesine doğrudan etki ediyor.

ABD ve birçok ülkede yapılan araştırma, yüksek seviyede mutluluk, sosyal katılım ve gönüllü hizmetler gibi konularla, düzenli olarak dini bir topluluğun parçası olmak arasında bağlantı olduğunu ortaya koyuyor.

‘Pew ajansı konuya dair; bu araştırma belki de dini reddetme tutumu olan kişilere karşı bir önerme olarak da görülebilir. Özellikle ABD’de bu durum sosyalleşme ve hayır işlerini de reddetmek gibi bir riski beraberinde getiriyor, dedi.’

Araştırma bunun tersi olarak dini anlamda katılımcı ve istekli olan kişilerde ise sosyal çalışmalar ve kişisel mutluluk konusunda büyük bir seviye farkı olduğunu ortaya koyuyor.

Verilerin büyük kısmı ABD’den toplanmış ve buradan gelen bilgilere göre dini yönü güçlü kişiler diğerlerine göre kendilerini ‘çok mutlu’ olarak tanımlamışlar. Bu dini kabul etmeyen kişilere oranla %36’lık bir farka tekabül ediyor.

Ayrıca bir başka çarpıcı veride, hiçbir ülkede dinsel yönden aktif kişilerin diğerlerine göre daha mutsuz olarak çıkmamış olması. Bununla birlikte ABD’den araştırmaya katılan ve dindar olarak belirlenen gruptaki kişilerin %58’i dinle ilgisi olmayan sosyal organizasyon ve projelere de katkı sunduklarını veya doğrudan katıldıklarını ifade etmiş. Bu çalışmalar çoğunlukla, yardım kurumlarına bağış, gönüllü proje desteği, spor klüpleri veya sendikalar olarak sıralanıyor.

Yine seçimlerde oy verme oranı da dindar olarak kendini tanımlayan kesimde %69 gibi yüksek bir rakamda çıkıyor. Bunların bazıları her seçimde oy verdiklerini ifade ederken dindar olmayan katılımcılarda seçime katılım oranı oldukça düşük çıkıyor.

Aynı zamanda kendisini bir dini gruba dahil etmeyen veya inançtan uzak duran insanların alkol ve sigara kullanma oranı dindar olanlara göre yüksek çıkıyor. Bu da sağlıklı ve mutlu olma oranına doğrudan etki ediyor.(CT)

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi