4 Şubat 2023 Cumartesi

Dini Liderler, Zulüm Gören Hristiyanlar için Bir Araya Geldi

Çeşitli dinlerden yaklaşık 300 lider, Hindistan’ın Chhattisgarh eyaletinde evlerini terk etmek zorunda kalan Hristiyanlarla dayanışma için Yeni Delhi’de bir araya geldi.

Mum yakarak birlikte dua eden dini liderler, hükümetin yaşananlara müdahale etmesini ve Hristiyanlara yönelik şiddete son vermesini istedi. Delhi Başepiskoposluğunun Ekümenizm ve Dinler Arası Diyalog Komisyonu tarafından düzenlenen toplantı, Sacred Heart Katedrali önünde gerçekleşti.

Chhattisgarh’ın Narayanpur ve Kondagaon bölgelerinde Hristiyanlara yönelik saldırılar milliyetçi gruplar tarafından destekleniyor. Narayanpur’da yaklaşık 18 köy ve Kondagaon’da 15 köy saldırıya uğradı. Aralık ayında saldırılar ve toplumsal baskılar nedeniyle yaklaşık 1000 kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Başepiskopos Anil Joseph Thomas Couto

Başepiskopos Anil Joseph Thomas Couto, Kilise’nin şiddet mağduru ailelere her zaman destek vereceğini belirtti ve yetkilileri durumu kontrol altına almak için derhal harekete geçmeye davet etti. Toplantıya katılan liderler, dini inançlara saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Ülkede din değiştirme karşıtı yasayı çıkaran eyaletlerden biri olan Chhattisgarh, 2021’de Hristiyanlara yönelik şiddet dalgasına maruz kaldı. Saldırılar genellikle İsa Mesih’i kabul eden yerli halka yönelik gerçekleşiyor. Radikal gruplar, Hristiyanların inançlarını terk etmemeleri durumunda köylerini terk etmesi gerektiğini söylüyor. 

2 Ocak’ta yaklaşık 50 kişilik bir grup, Narayanpur’daki Sacred Heart Kilisesi’ne girerek sunağa ve haça saygısızlıkta bulundu. Gerçekleşen 4 ayrı saldırıda 11 kişi tutuklandı. (Vatican News)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi